- Investice do vašich prvních mechanických hodinek se může pohybovat v řádu tisíců až stovek tisíců korun.
- Důležitým parametrem při výběru hodinek je strojek.
- Cenově dostupné mechanické hodinky najdete u značek Timex, Seiko a Tissot..
Ani v době, kdy jsou quartzové nebo chytré hodinky spolehlivým praktickým průvodcem a mobilní telefony nutností, neztratily mechanické hodinky na popularitě. Představují spojení s minulostí a veřejné vyjádření oddanosti jejich nositele tradiční a kvalitní hodinářské práci. Pokud jste se i vy rozhodli odložit moderní hodinky do šuplíku a konečně si na zápěstí připnout kvalitní mechanické hodinky, jste na správném místě. V prvním díle našeho seriálu Prvotiny jsme pro vás připravili praktické tipy pro nákup vašich prvních mechanických hodinek.
Obsah článku
Jak vybrat mechanické hodinky
Pokud se pokusíte zorientovat v říši mechanických hodinek, rychle zjistíte, že existuje nekonečné množství kombinací, z nichž si můžete vybírat. Abychom vám rozhodování usnadnili, shrnuli jsme několik praktických tipů, jak vybrat mechanické hodinky. V první řadě je třeba zvážit dva klíčové faktory – rozpočet a strojek.
Cena mechanických hodinek
Dobré mechanické hodinky nejsou levnou záležitostí. Stejně jako u automobilů se ceny jednotlivých hodinkových skvostů značně liší a pohybují se od tisíců korun až po sedmimístné částky za kvalitní mechaniku. Pečlivě proto zvažte svůj rozpočet a plánovanou investici.
Pokud se vaše investiční plány pohybují v 4místném rozmezí, nezklamou vás Japonci z dílen Seiko nebo Citizen. V cenové kategorii nad 25 000 korun najdete i modely renomovaných švýcarských značek, jako jsou TAG Heuer, Oris nebo Longines. Plán investovat 100 000 – 125 000 korun už může skončit u vysoce kvalitních mechanických hodinek z dílen Breitling nebo Omega, které spolehlivě obstojí ve zkoušce času. Pokud máte ještě štědřejší rozpočet, zaměřte se na katalogy Rolex nebo Patek Philippe.
Vnitřní krása mechanických hodinek – strojek
Primárně nejde o barvu, styl ani použité materiály. Zatímco design hodinek je rozhodně důležitý, srdcem mechanických hodinek je kvalitní strojek. Právě mechanický pohon je nejcennější a nejpůvabnější součástí hodinek, které si plánujete koupit. Proto věnujte jeho výběru náležitou pozornost.
Je důležité si uvědomit, že jen několik výrobců nabízí hodinky s mechanikou z vlastní dílny. Patří k nim například Zenith, Rolex nebo Patek Philippe. Většina výrobců používá švýcarské strojky od ETA nebo Sellita. Jsou to specializovaní výrobci spolehlivých strojků, takže se rozhodně nebojte sáhnout po takových mechanických hodinkách.
Pokud se zaměříte na cenově dostupnější japonské hodinky, setkáte se primárně s mechanickými strojky z dílny Seiko nebo Citizen. Výrobci nabízejí vlastní „in-house“ strojky, které jsou většinou vyráběny na automatizované lince, nikoli ruční montáží. Ve srovnání se švýcarskými strojky bývají považovány za méně přesné, ale pokud chcete získat mechanický model hodinek za výhodnou cenu a nepotřebujete mít na ciferníku napsané „Swiss made“, představují ideální volbu.
Tipy na první mechanické hodinky
Přinášíme vám několik konkrétních tipů na základní a střední úroveň mechanických hodinek, které mohou být ideální volbou pro vstup do této úrovně hodinářství.
Timex Marlin
Reedice originálu ze 60. let značky Timex je v nabídce za cenu, která zdaleka neatakuje pěticifernou sumu. Automatický strojek a klasický styl s retro nádechem a subtilnějším pouzdrem představuje cenově výhodnou volbu vstupu do světa mechanických hodinek zpoza velké louže.
Seiko Prospex Padi
Cenově výhodná volba z japonské dílny pro milovníky sportovního designu. Automatický potápěč Seiko je robustní, nadčasový a nabízí kombinaci dobré kvality a výhodné ceny.
Tissot Powermatic 80
Cenově dostupná volba automatických hodinek tentokrát vyrobených ve Švýcarsku. Tissot Powermatic 80 nabízí slušnou rezervu chodu, přímočarou sportovní eleganci a punc švýcarské kvality. To vše ještě za čtyřcifernou cenovku.
Hamilton Jazzmaster
Značka s americkou identitou, vyrábějící své hodinky ve Švýcarsku, vás může oslovit svým chronografem Hamilton Jazzmaster. Nabízí přitažlivý vzhled s možností nahlédnout na jemnou mechaniku strojku z dílny ETA a elegantním koženým řemínkem za cenu kolem 25 000 korun.
Omega Seamaster Aquaterra
Dostáváme se do střední třídy, kde se cenovky pohybují v pěticiferných částkách. Za tuto investici můžete získat hodinky od přední značky, kterou proslavil James Bond i astronauti NASA. Hodinky Omega Seamaster nabízejí atraktivní vzhled s možností nahlédnout na kalibr 8900 přes zadní kryt, vodotěsnost 150 m a slušnou cenu.
Zenith Defy
Mechanické hodinky cenou atakující šesticifernou částku nabízejí záruku švýcarské kvality, interní strojek Elite a přitažlivý nositelný ležérní design. Můžete se spolehnout na dokonalou propracovanost a důraz na každý detail, kterým je značka Zenith proslulá.