Závodní hodinky: Exkluzivní doplněk milovníka motorismu

Závodní hodinky jsou populární kategorií pánských hodinek
Sdílejte
LinkedIn

Preciznost a přesnost. Dva základní parametry, ve kterých se prolíná motoristický sport a hodinářský průmysl, však zdaleka nejsou jediným styčným bodem těchto zajímavých odvětví. Rychlá auta a luxusní hodinky mají dlouhou společnou historii. Automobilové závody jsou závislé na přesném měření času a nejedny kvalitní hodinky našly svou inspiraci právě v estetice závodních aut. Víte, jak vznikly závodní hodinky, čím jsou charakteristické a které značky se mohou pochlubit ikonickými modely ze světa motorismu? Představíme vám hodinky závodníků.

Obsah článku

Příběh závodních hodinek

Auta i hodinky jsou výsledkem úžasného řemeslného a inženýrského zpracování, a proto není překvapující, že jejich historie se v mnoha okamžicích prolíná. V dobách před elektronickou časomírou používali závodníci chronografy a tachometry, které si připevňovali na zápěstí.

Společné počátky motoristického sportu a automobilových hodinek

První motoristické závody v historii, které se konaly v roce 1894 z Paříže do města Rouen, provázely problémy s nepřesným měřením času. Následně se v roce 1902 konaly závody na Floridě, kde se na předních příčkách umístil slavný Malcolm Campbell. Čtyřikrát překonal tehdejší pozemní rychlostní rekord, přičemž měl na zápěstí hodinky Rolex Oyster. Značka Rolex využila tento okamžik a vyrobila Rolex Daytona, jedny z nejikoničtějších závodních hodinek všech dob.

Slavné závodní hodinky

Později vyšly úspěšné automobilové hodinky i z dílen Omega, Chopard a Graham. Žádná značka však nemá k motoristickému sportu tak blízko jako TAG Heuer. Z dílny tohoto švýcarského výrobce pocházejí také slavné hodinky Monaco, které měl na svém zápěstí Steve McQueen v roce 1971 v Le Mans. Exkluzivní modely hodinek kolekce Carrera ze stejné dílny nosily závodní hvězdy jako David Coulthard, Kimi Räikkönen, Fernando Alonso či Lewis Hamilton.

Současnost závodních hodinek

V současné době moderních a přesných systémů měření času se status závodních hodinek výrazně změnil. Z velmi potřebného vybavení automobilových závodníků se stal exkluzivní doplněk, který vzdává hold automobilovému průmyslu, motoristickému sportu a starým závodním časům. Závodní hodinky si zapínají na zápěstí nejen úspěšní závodníci, ale také milovníci motoristického sportu a automobilismu.

Čím se vyznačují závodní hodinky?

Přestože závodní hodinky jsou v současnosti spíše věcí prestiže než sportovním vybavením, zachovaly si své některé charakteristické rysy:

  • výrazný ciferník s vysokým kontrastem,
  • chronograf,
  • stupnici tachymetru.

Zajímavostí je, že původní závodní hodinky měly šikmé pouzdro, díky kterému bylo možné odečítat čas, aniž byste sundali ruce z volantu. Tento prvek se v současných modelech nedochoval.

Závodní hodinky na aktuálním trhu

Kromě ikonických výrobců exkluzivních závodních hodinek vyšších cenových kategorií jako jsou Rolex nebo TAG Heuer se produkci hodinek inspirovaných automobilismem věnují i ​​některé dostupnější značky. Čí portfolio stojí za pozornost?

Seiko

První model Seiko Speedtimer představil výrobce již v roce 1969. Tento automatický chronograf přinesl inovativní zkvalitnění měření uplynulého času v náramkových hodinkách. Závodní hodinky inspirované původním modelem dnes nabízí Seiko v kolekci Prospex Speedtimer. Naleznete zde dokonce i pokrokové chronografy na solární pohon.

Tissot

Tissot je oficiálním časoměřičem několika významných sportovních akcí, z nichž bychom pro účely našeho tématu měli zmínit minimálně MotoGP či F1. Pokud toužíte po modelu inspirovaném motorismem z dílny tohoto švýcarského výrobce hodinek, můžete sáhnout po elegantních hodinkách Tissot PRX.

Značka Tissot vyrábí populární závodní hodinky

G-Shock

Sportovní hodinky G-Shock jsou mezi pány mimořádně oblíbené. Pokud vlastníte Jeep nebo jezdíte na Land Roveru, perfektně vám sedne model G-Shock GD 100MS-3. Ultralehké závodní hodinky v khaki barvě byly navrženy tak, aby svého nositele vytáhly z gauče k venkovním aktivitám – nejlépe za pomoci silného motoru.

Zajímavost na závěr: Závodní hodinky můžete najít i pod logem některých  automobilových značek. Vlastní hodinky nabízí např. Mercedes-Benz, Ferrari, Range Rover, Maserati, Porsche či Audi. Stávají se exkluzivním doplňkem pro majitele automobilu této značky.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE