Analogové vs. digitální hodinky: Přednosti a nevýhody

Poznejte rozdíl mezi analogovými a digitálními hodinkami
Sdílejte
LinkedIn

Klasika tikajících ručiček nebo funkční, dobře čitelný digitální displej: do kterého tábora patříte vy? Analogové a digitální hodinky se zdaleka neliší jen ve způsobu zobrazování času. Strojek, přesnost, funkce, cena, styl, to vše jsme porovnali, abyste si vy dokázali vybrat svého osobního favorita. Záleží na vašich potřebách a preferencích, na kterou stranu přikloníte své zápěstí.

Obsah článku

Analogové vs. digitální hodinky: Základní rozdíl

Pro ujasnění pojmů si na začátek vysvětlíme základní rozdíl mezi kategorií analogových a digitálních hodinek. Ten spočívá, jak jinak, ve způsobu zobrazení času.

Analogové hodinky představují starou dobrou klasiku. Čas zobrazují pomocí tří ručiček a indexů, kterými mohou být arabské nebo římské číslice, popřípadě lineární či bodové znaky.

Digitální hodinky používají k zobrazení času digitální LED nebo LCD displej. Většinou jsou velmi dobře, rychle a snadno čitelné za různých světelných podmínek.

Porovnání digitálních a analogových hodinek

Každá technologie má své přednosti a nevýhody. Záleží pak na uživateli a jeho požadavcích, které výhody ocení více.

Strojek

Digitální hodinky mohou fungovat pouze na quartzový strojek. Jsou tedy poháněny baterií, kterou je třeba pravidelně vyměňovat. Strojek digitálních hodinek se skládá z křemenného krystalu, dvou obvodů a mikročipu, který převádí binární data na hodiny, minuty a sekundy. Tyto informace pak odesílá na displej.

Analogové hodinky mohou být poháněny quartzovým nebo mechanickým strojkem. Quartzový strojek analogových hodinek rovněž vyžaduje pravidelný servis za účelem výměny baterie. Funguje podobně jako digitální hodinky s tím rozdílem, že neobsahuje mikročip, ale krokový motor, který přeměňuje elektrickou energii na mechanickou a otáčí ozubenými kolečky hodinek.

Pokud máte zájem o mechanické hodinky, bude vaší jedinou volbou analogové zobrazení času. Mechanický strojek je mezi znalci hodinek mimořádně oceňován pro svůj historický význam a řemeslnou zručnost, se kterou bývá sestaven. Mechanické hodinky nevyžadují výměnu baterie. Fungují díky manuálnímu natahování korunkou nebo mají automatický strojek. Zdrojem energie je v tomto případě hnací pružina a odpadá tak nutnost pravidelného servisu.

Přesnost

Lepší přesnost je obecně výsadou quartzových hodinek. Odchylky v chodu jsou však v dnešní době téměř zanedbatelné a běžný uživatel si rozdílu prakticky nevšimne.

U digitálních hodinek se v průměru udává měsíční odchylka 20 s. Je to způsobeno faktory prostředí, zejména teplotou a tlakem, které ovlivňují vibrace krystalu ve strojku.

Podobně u quartzových analogových hodinek obvykle hovoříme o průměrné odchylce menší než 1 s/den. Dochází k ní ze stejného důvodu jako v případě digitálních hodinek. O něco nižší přesnost se připisuje mechanickým analogovým hodinkám, u nichž se odchylka pohybuje v rozmezí 1 až 10 s/den.

Pokud tedy nepoužíváte digitální a analogové náramkové hodinky pro kritické měření času nebo synchronizaci, budete s jejich přesností pravděpodobně spokojeni bez ohledu na to, který model si vyberete.

Funkce

Z hlediska rozmanitosti funkcí mají digitální hodinky jednoznačně navrch. V dnešní době již dokáží monitorovat vaše fyziologické funkce, aktivitu nebo sportovní výkony. Kromě stopek, které jsou již samozřejmostí, mají ve své výbavě také kompas a s příchodem chytrých hodinek se jejich možnosti rozšiřují prakticky do nekonečna.

Analogové hodinky vám kromě měření času většinou také dokážou poskytnout nějaké ty funkce navíc. Nejčastěji mívají ve výbavě stopky, alarm, zobrazování času ve více časových pásmech či měsíční fáze. Každá další funkce jim přidává na hodnotě a tím i na ceně, neboť vyžaduje mnohem komplikovanější řemeslné zpracování.

Cena

Cenová rozpětí hodinek jsou obecně velmi různorodá. Kvalitní digitální hodinky dnes pořídíte za méně než 1 200 Kč, ale ceny nejnovějších chytrých modelů se mohou vyšplhat až na pěticiferné částky. Obecně závisí primárně na funkčnosti a použitých materiálech. Vzhledem k tomu, že digitální hodinky se vyrábějí ve velkém a montují v továrnách, jsou obecně dobře cenově dostupné. Na druhé straně si nezachovávají svou hodnotu. Právě naopak, velmi rychle ji ztrácejí.

Ceny analogových hodinek jsou obecně o něco vyšší. Zde začínáme u kvalitních modelů na čtyřciferných částkách a exkluzivní luxusní hodinky mohou vyšplhat svými cenovkami až k extrémním hodnotám. Analogové hodinky si naproti tomu svou cenu drží v čase mnohem lépe a po těch kvalitních může být na trhu i po letech velmi vysoká poptávka. Představují tak ideální investiční potenciál.

Styl

Pokud jde o estetiku a celkový dojem, který mohou na vašem zápěstí vyvolat, existují mezi digitálními a analogovými hodinkami velké rozdíly.

Digitální hodinky mají obvykle moderní, současný až futuristický vzhled (s výjimkou některých vintage modelů). Bývají obdivovány pro svou pokročilou technologii a schopnost poskytovat mnohem více než jen měření a zobrazování času. Obecně se hodí spíše k ležérnímu a sportovnímu stylu.

Naproti tomu analogové hodinky jsou většinou sympatickou klasikou. Vybudovaly si velmi dobrou pověst postavenou na dlouhé historii hodinářství. Svému nositeli poskytují sofistikovanou estetiku a bez problémů se přizpůsobí vintage, elegantnímu i formálnímu stylu. Samozřejmě zde najdete i sportovní a odolné hodinky, které lze bez námahy začlenit do ležérního a outdoorového oblečení.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE