- Ve Švýcarsku se testy COSC provádějí již více než 50 let.
- Certifikace COSC je nejprestižnější garancí přesnosti a kvality hodinek.
- Hodinky s certifikátem COSC nabízí výrobci Rolex, Tissot či Certina.
Přesnost je v případě hodinek rozhodně zásadním parametrem. Ať už hledáte symbol prestiže, vkusný módní doplněk, sběratelský skvost nebo funkčního průvodce pro své zápěstí, v první řadě jsou to hodinky. Celosvětově uznávanou a mimořádně prestižní garancí přesnosti hodinek je právě certifikace COSC. Její hodnota v hodinářském světě je dnes nezpochybnitelná. Co ale přesně znamená pro běžného uživatele? Vyplatí se na ni zaměřit jako na důležitý parametr při výběru hodinek? Mohou být hodinky mimořádně přesné, přestože nezískaly certifikát COSC? Na tyto a další otázky vám dnes odpovíme.
Obsah článku
COSC: Synonymum chronometrické dokonalosti
COSC je zkratka pro celosvětově uznávanou certifikační autoritu v hodinářství. Označuje nezávislou švýcarskou instituci Controle Official Suisse des Chronometers, zabývající se testováním přesnosti náramkových hodinek. Jedná se o neziskovou organizaci, která v hodinářské sféře působí již od roku 1973. Jen časomíry, které úspěšně prošly jejími testy a získaly certifikát COSC, mohou používat označení chronometr a pyšnit se statusem vysoce přesných hodinek.
Blíže o certifikaci COSC
Společnost COSC svým certifikátem garantuje přesnost hodinek za různých podmínek, což od výrobce vyžaduje vysoké standardy výroby i použitých materiálů. Certifikát COSC získávají jen opravdu kvalitní hodinky, přičemž se o něj mohou ucházet mechanické i quartzové hodinky. Rozdíl je v délce testování: zatímco mechanický strojek prochází 15denními testy, v případě quartzových se používá 13denní testování.
Průběh COSC testů
Přesnost hodinek je ověřována v pěti polohách – v boční poloze (na 3. a na 9. hodině), ve svislé poloze (na 6. hodině), ciferníkem dolů a ciferníkem nahoru a při třech teplotách (8 ˚C, 23 ˚C a 38 ˚C).
Po provedení testů v každé poloze a při každé teplotě se vyhodnocuje 7 parametrů, které musí hodinky splnit, aby získaly certifikaci COSC:
- průměrná denní odchylka -4 až 6 s.
- průměrná odchylka za celé období 2 s.
- maximální odchylka odchylky 5 s.
- rozdíl mezi odchylkami v horizontální a vertikální poloze od -6 do 8 s.
- největší změna odchylky 10 s.
- rozdíl mezi odchylkami pro změny teploty od -0,6 s. do 0,6 s.
- odchylka obnovení od -5 do 5 s.
Výhody a limity certifikace COSC
Koupí hodinek s certifikátem COSC získáte garanci, že jste investovali do opravdu kvalitního chronometru s potenciálem dlouholetého přesného chodu. Na druhou stranu skutečnost, že hodinky nemají certifikát COSC, ještě neznamená, že se nejedná o skutečně kvalitní a přesné hodinky.
Co získáte koupí hodinek s certifikátem COSC
- garanci vysoké přesnosti
- hodinky se statusem chronometru
- garanci dodržení vysokých standardů použitých materiálů a výrobních technologií
- vyšší investiční a sběratelskou hodnotu
Hlavní limity certifikace COSC
Je důležité uvést, že společnost COSC testuje výhradně švýcarské strojky. Je tedy známkou „švýcarské přesnosti“. Ve světě hodinářství existují i jiné certifikační systémy, jejichž testy jsou srovnatelné se systémem COSC. Nejsou však zdaleka tak populární a prestižní jako tato nezávislá švýcarská instituce. Mezi nejznámější srovnatelné patří mezinárodní certifikace ISO 3159 pro mechanické hodinky.
Dalším omezením certifikace COSC je, že jí zdaleka neprocházejí všechny švýcarské hodinky. Je na rozhodnutí výrobce, zda má zájem o získání certifikátu a dá svůj produkt otestovat. Certifikát COSC ve skutečnosti získají jen přibližně 3 % ročně vyprodukovaných švýcarských hodinek. Testy COSC jsou navíc zpoplatněny, což se v konečném důsledku často odráží ve vyšší ceně takto ověřených hodinek. Ani švýcarské hodinky bez certifikátu COSC tedy nemusí být nepřesné.
Značky hodinek, které se chlubí certifikátem přesnosti COSC
Tradičně nejvíce hodinek s certifikátem COSC uvádí každoročně na trh společnost Rolex. Za ní následují další luxusní značky, jako jsou Omega, TAG Heuer a Breitling. O něco dostupnější chronometry, které rovněž získaly certifikaci COSC, najdete v portfoliu výrobců, jako jsou Mido, Certina nebo Tissot.