Historie chytrých hodinek: Od prvních digitálek po Apple Watch

Představíme vám historii chytrých hodinek
Sdílejte
LinkedIn

Gadget, který se stal synonymem pro nositelné technologie. Chytré hodinky jsou dnes neodmyslitelnou součástí moderního světa a našich zápěstí. Apple, Huawei a mnoho dalších společností investovalo v posledních letech do jejich vývoje miliony dolarů a prostor pro další růst je stále obrovský. Možná vás ale překvapí, že koncept chytrých hodinek není vůbec nový. Snahy vývojářů připnout si na zápěstí víc než jen ukazatel času a stopky jsou tu už více než půlstoletí. Představíme vám modely, které vydláždily cestu dnešním chytrým hodinkám.

Obsah článku

Pulsar: Otec chytrých hodinek

První digitální LED hodinky s názvem Pulsar šokovaly hodináře v roce 1972. Pocházely z dílny Hamilton Watch Company a byly zabaleny do 18karátového zlata. Bylo možné je pořídit za 2 100 dolarů a k zobrazení času bylo zapotřebí stisknout tlačítko. Dá se říci, že hodinky Pulsar způsobily doslova revoluci ve světě hodinářství a připravily půdu pro své chytré nástupce. Dodnes jsou považovány za „otce chytrých hodinek“.

80. léta: Inovace od Seiko

Netrvalo dlouho a různé japonské společnosti se začaly předhánět v tom, jak do hodinek zavést více obsahu. Průkopníkem se stala společnost Seiko.

Seiko TV Watch

Pokud jste viděli bondovku Chobotnička z 80. let, pravděpodobně jste zahlédli slavné hodinky T001 od společnosti Seiko. Tyto „chytré hodinky“ přišly na svět v roce 1982 a byly propojeny s přenosným TV přijímačem. Zatímco horní část obrazovky zobrazovala standardní údaje, jako je čas a budík, spodní část sloužila pro výstup videa v zrnitém obraze.

Seiko Data – 2000

Neuplynul ani rok a společnost Seiko přišla na trh s dalším modelem pod názvem Data – 2000. Toto označení nebylo vizí příštího tisíciletí, ale odkazem na 2 000 znaků, které tyto hodinky dokázaly uložit. Ty se však musely zadávat z externí klávesnice. Do hodinek bylo možné ukládat poznámky, záznamy z kalendáře a mohly sloužit i jako kalkulačka.

Seiko RC-20 Wrist Computer

Společnost Seiko byla v 80. letech 20. století na poli chytrých hodinek poměrně aktivní. Z několika modelů, se kterými přišla na trh, se model RC-20 Wrist Computer nejvíce přiblížil dnešním moderním chytrým hodinkám. Tyto hodinky byly vybaveny 8bitovým mikroprocesorem, 2KB paměti RAM a 8KB úložného prostoru. Obsahovaly aplikace pro plánování, světový čas, poznámky a kalkulačku.

Předchůdci dnešních chytrých hodinek

Devadesátá léta a první desetiletí nového tisíciletí patřila pokusům různých společností vylepšit zařízení na našem zápěstí o nové funkce. Níže uvádíme přehled těch nejúspěšnějších počinů.

Timex Datalink: První bezdrátové hodinky

V roce 1994 přišly na trh první hodinky schopné bezdrátově stahovat data z počítače. Hodinky Timex Datalink byly důmyslně vytvořeny ve spolupráci se společností Microsoft. Přenášené informace byly zakódovány do blikání monitoru počítače, které zachytil snímač zabudovaný v hodinkách.

Svou stopu v historii chytrých hodinek má i značka Timex
Zdroj: Wikipedia

Seiko MessageWatch

V roce 1995 vstoupila na trh opět společnost Seiko, když veřejnosti představila hodinky MessageWatch. Tyto hodinky již dokázaly zobrazovat identifikaci volajících a aktuální informace na různá témata, jako jsou sportovní výsledky, ceny akcií a předpověď počasí.

Linuxové hodinky

V roce 1998 sestrojil Steve Mann, známý jako „otec nositelné výpočetní techniky“, první hodinky s operačním systémem Linux. Prototyp uvedla na trh o dva roky později společnost IBM. Tyto hodinky bezdrátově komunikovaly s počítači, telefony a dalšími bezdrátovými zařízeními, což jim umožnilo číst zkrácené e-mailové zprávy a přímo přijímat zprávy podobné pagerům.

První hodinky umožňující telefonování

V roce 1999 vyvinula společnost Samsung první hodinky umožňující telefonování. Model SPH-WP10 byl vybaven monochromatickým displejem LCD, integrovaným reproduktorem a mikrofonem a umožňoval 90minutový hovor.

Inteligentní linuxové hodinky WatchPad

Společnost IBM představila své první hodinky WatchPad již v roce 2000. Již o rok později však přišla s hodinkami WatchPad 1.5, které byly vylepšeny o akcelerometr, snímač otisků prstů a vibrační mechanismus. Hodinky běžely na systému Linux 2.2, měly dotykový displej, Bluetooth, 8 MB RAM a 16 MB paměti.

Fossil Wrist PDA

Možná si vzpomenete, jak populární byly na počátku 21. století kapesní počítače PDA. V reakci na to přišla společnost Fossil v roce 2002 s hodinkami Wrist PDA, které byly schopné vyměňovat informace s počítači, měly virtuální klávesnici, dotykový displej, infračervený port a malé dotykové pero. Běžely na operačním systému Palm OS, který umožňoval využívat mnoho aplikací.

Hodinky Fossil Wrist PDA patří k předchůdcům dnešním chytrých hodinek

Inteligentní sportovní hodinky Garmin

Značka Garmin má na poli sportovních hodinek poměrně silné zastoupení. Byla to právě tato značka, která v roce 2003 přišla na trh s prvními chytrými hodinkami vybavenými funkcemi pro sportovce. Předchůdce moderních hodinek Forerunner byl sice podstatně masivnější, ale už tehdy měl integrované funkce, jako je měření rychlosti, vzdálenosti, tempa a spálených kalorií. Hodinky byly napájeny dvěma bateriemi AAA a vydržely pracovat přibližně 14 hodin.

Moderní chytré hodinky

Druhé desetiletí nového tisíciletí s sebou přineslo masivní rozvoj chytrých technologií, včetně těch nositelných. Chytré hodinky z tohoto období se již podobají těm moderním, které nosíme na zápěstí dnes.

Sony SmartWatch

Hodinky Sony SmartWatch ve své původní verzi přišly na trh již v roce 2012. Navenek se od současných zařízení příliš nelišily. Fungovaly jako průvodce pro řadu chytrých telefonů Xperia s upraveným systémem Android. Byly vybaveny displejem OLED. V roce 2013 je nahradily hodinky SmartWatch 2 a v roce 2015 hodinky SmartWatch 3 s operačním systémem Android, které byly v těchto letech špičkové.

Samsung Galaxy Gear

Hodinky Gear doslova odstartovaly útok společnosti Samsung na sféru chytrých hodinek. Samsung s nimi debutoval v roce 2013 a o rok později uvedl na trh dalších šest modelů. Je pravda, že původní Gear na trhu neuspěl, ale značka z této oblasti nevycouvala. Hodinky Samsung Galaxy Watch 4 spojila s operačním systémem Google a postarala se o jejich status jako jedné z vlajkových lodí současného trhu.

Apple Watch

Inteligentní hodinky, které svět očekával pod názvem iWatch, byly veřejnosti představeny v září 2014 jako Apple Watch. První generace postrádala GPS, aplikace musely být podporovány verzemi pro iPhone a neměly přístup k senzorům hodinek. Od té doby však hodinky Apple Watch urazily dlouhou cestu napříč devíti generacemi. Současné chytré hodinky mají integrované špičkové funkce, jako je EKG, upozornění na srdeční tep, detekci pádu a režim vysílačky. Apple Watch vytlačily z předních příček trhu značky jako Rolex a Tag Heuer.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE