Populární britské značky hodinek: Hodinky „Made in England“ se vracejí na scénu

Britské značky hodinek - Bremont, Christopher Ward a Farer
Sdílejte
LinkedIn

Když se dnes řekne špičkové hodinářství, většinou se vybaví slovní spojení „Swiss made“. Své zasloužené místo mezi nejvýznamnějšími hodináři historie však mají také Britové. Málokdo si dnes vzpomene, že Anglie byla v 18. století považována za krále hodinářství a do roku 1800 vyrobila téměř polovinu všech hodinek na světě. Protože poslední roky na trhu patří oživení britské horologie, vybrali jsme pro vás populární britské hodinky současnosti.

Obsah článku

Stručná historie britského hodinářství

Historie výroby hodinek se ve Velké Británii začala psát kolem roku 1500. Trvalo však celé dvě století, než se Londýn stal epicentrem hodinářství. Vděčí za to zejména velkým technickým výdobytkům té doby. Z dílny britských hodinářů pochází například vynález první bilanční pružiny, námořního chronometru či automatického nátahu. Britové také usilovně pracovali na zdokonalení strojků, aby se vešly do užších pouzder a vděčíme jim i za pákový mechanismus, který je dodnes v hodinářství klíčový.

Úpadek anglického hodinářství nastal mezi lety 1900 – 2000, kdy se svět zaměřil na vývoj nových, úspornějších metod výroby hodinek. Britové však stagnovali a nadále se spoléhali na řemeslníky a ruční výrobu hodinek. Ještě několik let si udržovali pověst špičkového výrobce vysoce kvalitních hodinek, ale jejich postavení ve světě hodinářství postupně ztrácelo na síle.

Britské hodinky dnes: Populární značky současnosti

Anglofilní hodinářští nadšenci si v posledních letech pochvalují. Anglie porušila tradici, modernizovala velkou část hodinářského průmyslu a její hodináři postupně dobývají žebříčky popularity. Na vzestupu jsou nové značky britských hodinek, které staví na základech britské hodinářské tradice se zcela novými podněty a úhly designu. Pojďme si představit pět nejoblíbenějších z nich.

Bremont

Relativně nová značka, na trhu je teprve od roku 2002, ale v hodinářském průmyslu získala velkou popularitu. Vděčí za to jak výrobě hodinek se strojky „Made in England“, tak snaze navázat na luxusní britskou hodinářskou výrobu a zpřístupnit ji široké veřejnosti.

Britská značka hodinek Bremont

Dnes je značka Bremont považována za největšího britského hodináře. Svět nadchla několika unikátními výrobními zvraty, jako je například design pouzdra Trip Tick nebo antimagnetická úprava. Ve svém portfoliu má značné množství klasických leteckých hodinek, např. Bremont U-2 nebo Bremont SOLO. Její potápěčské hodinky jsou také špičkou v oboru a dosahují vodotěsnosti až 2 000 m.

Christopher Ward

Společnost byla založena v roce 2005 jako výsledek úsilí tří mladých absolventů univerzity, nadšenců podnikání a hodinářství. Hlavní myšlenkou značky Christopher Ward je prodávat prémiové modely srovnatelné se švýcarskými hodinkami za mnohem nižší ceny. Cestu k tomu vidí v eliminaci velkých marketingových nákladů a provizí zprostředkovatelů, že se snaží prodávat své hodinky přímo spotřebiteli.

Portfolio značky je široké a sahá od potápěčských hodinek s vodotěsností 600 m až po elegantní oblekové hodinky s měsíční fází a pilotní hodinky. Značka dokonce vytvořila vlastní strojek Cal. SH21. Zajímavostí je, že značka Christopher Ward navrhuje své britské hodinky v Londýně, ale vyrábí je ve švýcarském hodinářském centru Biel.

Farer

Další britská značka s vazbami na švýcarské hodinářství vznikla v roce 2015. Své hodinky popisuje jako „Swiss made, British designed“. Své jméno tak staví na švýcarské kvalitě a britském současném designu. Nabízí duhové ciferníky, nové designy ciferníků a rozdělení stupnic.

První hodinky Farer byly vybaveny quartzovým strojkem a pojmenovány po legendárních britských velikánech, včetně Thomase Malloryho. Následně značka přišla na trh s mechanickými hodinkami, jako jsou Farer Bicompax Chrono-Classic nebo Farer Lander IV. Mezi oblíbené potápěčské modely patří Farer Titanium Aqua Compressor a mezi modely pilotních hodinek se těší oblibě Farer Cayley a Farer Morgan.

William Wood

Značka William Wood je na trhu od roku 2016. Její hodinky by se daly nazvat také „hasičskými hodinkami“. Ne však proto, že by byly navrženy speciálně pro krotitele ohně. Hlavní myšlenkou výrobce je vzdát hold hasičské službě. Činí tak použitím materiálů a designových prvků připomínajících toto ušlechtilé povolání.

Pro anglické hodinky William Wood jsou typické upcyklované hasičské materiály. Výrobce například používá mosazné korunky vyrobené z roztavených přileb londýnského hasičského sboru či gumové řemínky ručně vyřezávané z použitých hasičských hadic. V designu hodinek si můžete všimnout kostkovaného prstence po obvodu ciferníků, odrážející vzhled britského hasičského auta, dvojité indexy na 12. hodině, připomínající označení límce velitele Hasičského záchranného sboru Spojeného království a mnohé další designové prvky, inspiraci britskou hasičskou službou. Hodinky William Wood mají ve výbavě automatické strojky Seiko NH35 nebo švýcarské pohony Sellita SW200. K oblíbeným kolekcím se zařadili William Wood Jubilee, William Wood Triumph nebo William Wood Fearless.

Vertex

Značka s dlouholetou tradicí, která vyrábí anglické hodinky se švýcarskými strojky. Původně byla založena v roce 1916 za účelem výroby vojenských hodinek pro britské jednotky v první světové válce. Stala se dokonce jednou ze společností, se kterými v roce 1944 uzavřelo britské ministerstvo obrany smlouvu na výrobu hodinek. Značka Vertex zanikla v roce 1972 a obnovil ji až pravnuk původního zakladatele v roce 2015.

Dnes značka Vertex znovuobjevuje své nejlepší původní kolekce, aby jimi inspirovala moderní britské hodinky. Mezi vlajkové lodě patří kolekce Vertex M100, inspirovaná vzácnou sérií Dirty Dozen. Na cifernících hodinek Vertex se pod logem nachází šipka, která tradičně označuje britské hodinky jako majetek Spojeného království.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE