Co je to tourbillon: Král mezi hodinářskými komplikacemi

Vysvětlíme vám, co je to tourbillon
Sdílejte
LinkedIn

Špička mezi hodinářskými komplikacemi a ztělesnění vrcholu řemeslné dovednosti hodinářů. I takovými přívlastky bývá častován tourbillon, velmi vzácná mechanická součást malého procenta luxusních hodinek. Dnes se o jeho funkčnosti vedou diskuse, což mu však neubralo na prestiži, popularitě a vizuální přitažlivosti. Hodinky s tourbillonem jsou v současnosti mezi nadšenci a sběrateli nejžádanější. Představme si proto tuto vzácnou mechanickou komplikaci blíže.

Obsah článku

K čemu slouží tourbillon

Tourbillon je velmi vzácná hodinářská komplikace, kterou bývají vybaveny některé mechanické strojky luxusních značek. Účelem tourbillonu je eliminovat vliv zemské gravitace na přesnost hodinek.

Proč byl tourbillon vůbec nutný?

Srdcem mechanického strojku je takzvané vyvažovací kolečko, které je při svém pohybu vystaveno konstantní gravitační síle. Vliv této síly se však mění v závislosti na poloze, v níž se hodinky nacházejí.

Představte si, že držíte závaží připevněné na konci lana. Začnete se točit, závaží se postupně zvedá od země, až začne obíhat svisle kolem vašeho těla. Pohybuje se dokola, zůstává ve stejné poloze a všechny síly jsou vyrovnané.

Nyní si však představte, že se závaží otáčí kolem vodorovné osy jako vrtule letadla. Klesá dolů a pak se musí vrátit zpět nahoru. Pohyb směrem dolů je usnadněn gravitační silou, ale k pohybu směrem nahoru je zapotřebí vyvinout více energie. Pohyb závaží směrem dolů se zrychluje a pohyb nahoru se zpomaluje.

Stejné principy platí i pro vyvažovací kolečko v mechanických hodinkách. Právě tourbillon měl zajistit, aby hodinky fungovaly přesně bez ohledu na jejich orientaci vůči zemi.

Z historie tourbillonu

V roce 1795 si hodinář Abraham Louis Breguet položil otázku: „Co kdyby se vyvažovací kolečko mohlo nacházet ve všech polohách současně?“. Tím by se zprůměrovaly všechny gravitační variace a eliminovalo by to vliv gravitace na chod hodinek. Breguetovi se to nakonec podařilo a byl to on, kdo si připsal zásluhy za vynález tourbillonu. Není proto divu, že je to právě luxusní švýcarská hodinářská firma Breguet, která se v současnosti ráda chlubí tak vzácnou komplikací, jakou je tourbillon.

Jak funguje tourbillon

Tourbillon je mechanický doplněk, který uzavírá vyvažovací kolo a setrvačník do pohyblivé kovové konstrukce, jakési klece. Periodickým otáčením této klece je zajištěna kompenzace vlivu gravitačního pole na přesnost hodinek. Klec tourbillonu je spojena se vteřinovým kolečkem, čímž se podařilo zajistit její pravidelnou rotaci v 60sekundových intervalech. 

O funkčnosti tourbillonu se vedou diskuse. Ačkoli se většina hodinářů shoduje na tom, že tourbillon vyrovnává vliv gravitace, nepovažují jej za zcela účinný prostředek zajišťující přesnost hodinek. Jde o to, že tourbillon byl vyvinut v dobách kapesních hodinek, které visely v kapse vesty ve stejné poloze. Náramkové hodinky obvykle mění svou polohu a většinu času jsou v poloze ciferníku nahoře, kde je gravitační nerovnováha nejmenší. Tourbillon tak do jisté míry ztrácí svůj funkční význam.

Typy tourbillonů

Stejně jako všechny hodinářské součástky a komplikace prošel i tourbillon v průběhu historie určitým vývojem a na trhu spatřily světlo světa různé varianty původní mechaniky. Pojďme si stručně představit alespoň ty nejzajímavější z nich.

Víceosé tourbillony

Klec těchto tourbillonů se otáčí na více než jedné ose. Na současném trhu naleznete dvouosé i tříosé tourbillony

Létající tourbillon

Létající tourbillon poskytuje nejhezčí estetický zážitek. Zatímco klasický tourbillon většinou překrýval nosný můstek, létající tourbillon je upevněn v jednom bodě ze spodní strany. Rozdíl tedy spočívá ve způsobu montáže tourbillonu do hodinek. 

Dvojitý nebo čtyřnásobný tourbillon

Některé špičkové hodinky se mohou pochlubit dokonce více než jednou komplikací tourbillonu. Je jakýmsi novým trendem přidávat do hodinek několik tourbillonů najednou.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE