Nejdůležitější části hodinek: Komponenty, které byste měli znát

Znáte ty nejdůležitější komponenty hodinek?
Sdílejte
LinkedIn

Náramkové hodinky jsou jedním z nejrychleji se vyvíjejících a nejsložitějších doplňků. Zároveň představují segment, v němž je pro běžného uživatele poměrně obtížné se orientovat. Jednotlivé části hodinek nejsou něčím, co bychom měli nechat jen na řemeslné mistry a hodináře. Představují důležité parametry výběru hodinek, ale také jejich používání a nároků na údržbu. Podívejme se proto blíže na klíčové části hodinek.

Obsah článku

Vnitřní části hodinek: Hodinový strojek

Když se řekne nejdůležitější části hodinek, v žádném případě nelze opomenout strojek nebo pohon. Je ukryt v pouzdře pod ciferníkem, obsahuje všechny vnitřní části hodinek a zajišťuje jejich chod. Na strojku také závisí přesnost hodinek, jejich odolnost, ale i některé nároky na údržbu, např. nutnost natahování, výměny baterie apod. Nejdůležitější je určit typ strojku, ale může vás zajímat i výrobce. Švýcarské strojky (např. ETA, Sellita atd.) jsou obecně považovány za kvalitní, ale nemusíte se obávat ani japonských quartzových strojků.

Mechanický strojek

Mechanický strojek je považován za vrchol hodinářského umění. Jako zdroj energie pro chod hodinek využívá kinetickou energii uloženou v hnací pružině. Mechanické strojky nepotřebují baterii, ale musí se pravidelně natahovat korunkou. Jemná mechanika se považuje za méně odolnou a přesnou, ale mezi odborníky a nadšenci je velmi ceněná. Nejkvalitnější mechanické strojky jsou švýcarské.

Quartzový strojek

Quartzový strojek využívá k chodu hodinek energii z baterie, kterou je samozřejmě třeba v určitých intervalech vyměňovat. Takový servis zajišťují hodináři. Quartzové strojky jsou odolnější, přesnější a mají i nižší pořizovací cenu. Mezi sběrateli však nejsou tak ceněné. Velmi dobré quartzové strojky nabízejí Japonci.

Automatický strojek

Automatický strojek je alternativou mechanického strojku. Rovněž obsahuje složitou jemnou mechaniku, která ovšem zajišťuje chod hodinek díky pohybům zápěstí jejich nositele. Hnací pružina se tedy navíjí automaticky, bez potřeby natahovat korunku. Ve srovnání s mechanickým strojkem odpadá pravidelná údržba. Odnoží automatických strojků jsou tzn. solární strojky, které pro chod hodinek využívají energii ze světla.

Tourbillon: Exkluzivní doplněk mechanického strojku

Možná jste už narazili na výraz mechanické hodinky s tourbillonem. Jedná se o součástku, která se montuje do některých mechanických strojků, aby se eliminoval vliv zemské gravitace na přesnost jejich chodu. Nejde o nezbytnou, ale mezi hodináři mimořádně ceněnou vnitřní část hodinek. 

Nejdůležitější vnější části hodinek

Vnější části hodinek jsou pro běžného uživatele zpravidla snáze uchopitelné a rozpoznatelné. Popišme si alespoň ty nejdůležitější, včetně jejich klíčových vlastností a atributů.

Pouzdro hodinek

Pouzdro je vnější obal hodinek, který chrání všechny důležité součásti včetně strojku. Je klíčové z hlediska odolnosti hodinek a designu. Na dnešním trhu najdete pouzdra z různých materiálů, dokonce i takzvaná bimetalová nebo bi-materiálová pouzdra. Nejčastěji se používá nerezová ocel, která je esteticky příjemná i odolná. Oblíbená jsou také titanová a keramická pouzdra nebo pouzdra z drahých kovů. Co se týče designu, existují různé tvary pouzder. Kromě nejběžnějšího kulatého pouzdra se používají také pouzdra hranatá, polštářková, čtvercová nebo obdélníková. Pouzdro je důležité také z hlediska vodotěsnosti hodinek.

Sklíčko hodinek

Hodinové sklíčko je čirý kryt ciferníku, který mu poskytuje ochranu před prachem, vodou a všemi vlivy prostředí. Sklíčko je důležitou částí hodinek vzhledem k odolnosti i čitelnosti. Vedle levnějšího minerálního skla je dnes více ceněno takzvané safírové sklíčko, které je obzvlášť odolné vůči rozbití a poškrábání. Mnoho výrobců zlepšuje čitelnost hodinek speciálním tvarováním hodinového sklíčka.

Ciferník hodinek

Ciferník hodinek je důležitý jak z hlediska designu, tak z hlediska čitelnosti. Poskytuje uživateli veškeré informace, které jsou hodinky schopny zaznamenat. Pánské a dámské hodinky mají obvykle analogový ciferník, který obsahuje ručičky a indexy. Ciferník však může obsahovat i další prvky, jako je okénko s datem nebo dílčí subciferníky poskytující další informace, např. kalendář, stopky, světový čas atd. Zatímco design ciferníku je věcí vkusu, pro čitelnost je důležitá velikost a kontrast indexů a například i podsvícení ručiček nebo celého ciferníku. Většina hodinářů dnes používá různé druhy luminiscence. Součástí ciferníku také bývá logo výrobce a často i označení modelu hodinek.

Korunka hodinek

Korunka je zařízení připomínající knoflík, které se obvykle nachází na pravé straně pouzdra a bývá spojeno přímo se strojkem. V závislosti na počtu komplikací mohou mít hodinky více než jednu korunku. U sportovních hodinek, které jsou odolnější vůči vodě, může být korunka často zašroubována do pouzdra, aby se zabránilo vniknutí vody otvorem. Pilotní hodinky mají naopak velkou výraznou korunku, aby ji piloti mohli používat i v rukavicích. Různé operace s korunkou se obvykle provádějí jejím natažením do různých poloh. Korunka tak může současně sloužit např. pro natahování hodinek, nastavování času, data, kalendáře, stopek apod.

Náramek a řemínek hodinek

Dámské i pánské hodinky potřebují k upevnění na zápěstí pevný a odolný řemínek nebo náramek. Tyto části hodinek jsou důležité nejen z hlediska designu, ale také z hlediska odolnosti a dlouhé životnosti hodinek. Mnoho hodinek selže právě na poškozeném náramku nebo roztrženém řemínku. Řemínky hodinek jsou nejčastěji vyrobeny z kůže, silikonu nebo gumy. Náramek se obvykle skládá z kovových článků. Obvykle se používá stejný materiál jako na pouzdro hodinek. Obecně nejoblíbenější a také velmi odolné jsou ocelové náramky. Můžete však najít i titanové alternativy nebo exkluzivní náramky z drahých kovů, jako je zlato nebo stříbro.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE