Fakta o hodinkách, která vás překvapí

Tohle jsou fakta o hodinkách, která jste pravděpodobně neznali.
Sdílejte
LinkedIn

Svět hodin a měření času je fascinující. Možná jste slyšeli, že první pánské náramkové hodinky vyrobila společnost Cartier pro letce Alberta Santose. Zachytili jste, že hodinky Omega Speedmaster se jako první prošly po Měsíci, a není překvapením, že hodinky Rolex Daytona Paula Newmana byly vydraženy za 18 milionů dolarů. V tom případě čtěte dál. Připravili jsme pro vás několik zajímavých faktů o hodinkách, které možná překvapí i ty nejznalejší nadšence horologie.

Obsah článku

Omega byl původně název strojku

Omega nebyla vždy Omega. Společnost se původně jmenovala podle svého zakladatele – Louise Brandta. Později to byl jak Louis Brandt & Fils (Louis Brandt a synové), tak Louis Brandt and Frére (Louis Brandt a bratr). Teprve v roce 1894 přišla značka na trh s pokrokovým strojkem, který byl neuvěřitelně přesný, spolehlivý, překonal několik rekordů a získal několik ocenění. Společnost jej pojmenovala podle posledního písmene řecké abecedy. Tento hodinový strojek se stal doslova synonymem svého hodinářského domu, až nakonec v roce 1903 padlo rozhodnutí pojmenovat celou společnost Omega.

Nejmenší mechanické hodinky na světě doprovázely Alžbětu II na korunovaci

Královna Alžběta II. byla jednou z nejslavnějších mocných žen světa. Byla také proslulá svým mimořádným smyslem pro styl a vkus. Zajímavým faktem je, že při své korunovaci v roce 1953 měla na ruce náramkové hodinky Jaeger – LeCoultre. Nejednalo se však o standardní model. Jednalo se o tenký náramek s diamanty, do něhož byly integrovány tehdy nejmenší mechanické hodinky na světě, Jaeger – LeCoultre 101. Zajímavostí je, že v pánské verzi je JLC 101 integrován do manžetových knoflíčků.

Hodinky Jaeger – LeCoultre

Testování hodinek probíhá těmi nejextrémnějšími způsoby

Žádný výrobce kvalitních hodinek se nevyhne přísnému testování svých produktů. Hodinářskou kuriozitou je, že některé značky jdou při testování svých chronometrů až do extrémů. Například Jaeger – LeCoultre provádí svůj proslulý 1000hodinový test. Ověřuje funkčnost strojku před a po vložení do pouzdra za různých podmínek simulujících každodenní situace po dobu neuvěřitelných 1 000 hodin.

Omega zase připevnila své hodinky Seamaster na vnější stranu letadla na cestě z Amsterdamu do Kanady přes severní pól. Když letadlo po 9 hodinách letu přistálo, hodinky fungovaly bezchybně. Výrobce připevnil své další hodinky na vnější stranu ponorky a poslal je do hloubky 10 928 m. I tyto hodinky přežily extrémní testování bez úhony.

Hodinky se na pultech „usmívají“

Až příště půjdete kolem výlohy klenotnictví nebo hodinářství, zastavte se. Stojí za povšimnutí, že ručičky hodinek ve výlohách obvykle ukazují čas 10:10 hodin. Důvod je prozaický. Hodinová ručička ukazující na desítku a minutová ručička ukazující na dvojku společně vytvářejí asociaci s úsměvem. To má v pozorovateli vyvolat příjemný pocit a případně ho podpořit v nákupním chování. Druhým vysvětlením je, že toto umístění ručiček ponechává prostor pro viditelnost loga značky.

Hodinky Rolex
Zdroj: https://stock.adobe.com/

Fakta o hodinkách Rolex

Ikonická značka hodinek je v povědomí veřejnosti spojena s mnoha mýty a polopravdami. Dnes vám přinášíme několik faktů o hodinkách Rolex, které jste nevěděli.

Švýcarské Rolex pocházejí z Anglie

Společnost Rolex lze bez okolků označit za klenot švýcarského hodinářství. Až na jeden detail – Rolex nepochází ze Švýcarska. Značka byla zaregistrována v roce 1920 v Ženevě, ale ve skutečnosti vznikla o 15 let dříve a téměř o 1 000 km dále, v Londýně.

Hans Wilsdorf se přestěhoval do Anglie, aby zde se svým švagrem Alfredem Davisem založil vlastní hodinářskou společnost. Zaměřili se na dovoz švýcarských strojků, které vkládali do hodinek místní výroby a nabízeli je na britském trhu. Značka, která původně nesla jména svých zakladatelů, dostala v roce 1908 luxusní název Rolex. Válečná léta s sebou přinesla rasovou diskriminaci, která Wilsdorfa přiměla vrátit se do Švýcarska, kam také přesunul svou hodinářskou firmu.

Rolex své hodinky nerozdává

S výjimkou cílených sponzorských akcí iniciovaných samotnou značkou Rolex své hodinky nerozdává. Dokonce ani hollywoodským hvězdám za účelem propagace. Pokud tedy uvidíte herce nebo herečku s hodinkami Rolex na zápěstí, musel za ně někdo zaplatit. Výjimkou nejsou ani velké filmové produkce. Proslýchá se, že producent první bondovky zapůjčil Seanu Connerymu své vlastní hodinky Rolex Submariner, protože značka odmítla poskytnout náramkové hodinky pro natáčení.

Hodinky Rolex se vyrábějí rok

Pokud jste obeznámeni s obecně známými fakty o hodinkách, jistě víte, že hodinky Rolex se dodnes vyrábějí ručně. Možná jste ale nevěděli, že výroba jedněch hodinek trvá značce celý rok. Tato doba zahrnuje kromě ruční konstrukce i složité testování, kterým musí každé jednotlivé hodinky v dílně projít. Kvalita tedy vyžaduje čas. A ještě jedna zajímavost na závěr: hodinky Rolex se vyrábějí z nejdražší dostupné nerezové oceli na světě, 904L. Díky tomu jsou mimořádně odolné vůči korozi.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE