- Nejslavnější hodinky na světě jsou zároveň těmi nejvzácnějšími sběratelskými kousky.
- Nesmrtelnou ikonou jsou první náramkové hodinky vyrobené společností Cartier.
- První vodotěsné hodinky představila světu značka Rolex. Jejich přímým následovníkem jsou hodinky Rolex Submariner.
V posledních desetiletích se hodinářství v souvislosti s moderními technologiemi posunulo mílovými kroky kupředu. Výstřelky módy přicházejí a odcházejí a sběratelé mohou jen bezmocně přihlížet, jak jejich kdysi ceněné modely upadají v zapomnění. S výjimkou těch, kterým se podařilo investovat do nadčasových kousků. V hodinářském světě existují skutečné ikony, nejslavnější hodinky všech dob, které slibují, že nikdy nevyjdou z módy. Dnes vám některé z nich představíme.
Obsah článku
Jak se rodí nejslavnější hodinky na světě
Od luxusních a drahých až po ty cenově dostupnější – nejslavnější hodinky světa nejsou limitovány prestiží ani cenou. Vysoko v žebříčku popularity bodují modely se silnými příběhy. Některé z nich zanechaly velkou stopu ve vývoji hodinek. Jiné sehrály důležitou roli v samotné historii lidstva. Další vynikají mimořádnými vlastnostmi, jemným řemeslným zpracováním nebo průkopnickou technologií. Tyto jedinečné hodinky jsou tak nadčasové, že by je většina sběratelů s radostí zařadila do svých nejcennějších sérií.
Cartier Santos: První pánské náramkové hodinky
Navrhl je již v roce 1904 Louis Cartier pro francouzsko-brazilského letce Alberta Santose – Dumonta. Před tímto přelomovým modelem nosili pánové klasické kapesní hodinky. Santos však měl potíže s kontrolou času během letu. Cartier jeho problém vyřešil a zároveň způsobil opravdovou revoluci ve světě hodinářství. Díky modelu Cartier Santos Dumont si začali i muži připínat hodinky na zápěstí. Samotné „Santosky“ se vyznačují větším kontrastním ciferníkem s římskými číslicemi a klasickým elegantním designem, kterému dodnes vděčí za velkou popularitu.
Omega Speedmaster: První hodinky na Měsíci
Omega se může pochlubit sponzorstvím několika velkolepých sportovních soutěží včetně olympijských her. To ji zároveň předurčuje k vývoji mimořádně přesných hodinek. Takto původně vznikly i hodinky Omega Speedmaster určené pro závody na dráze. Na trh byly uvedeny již v roce 1957 jako součást kolekce Seamaster. Díky obrovské popularitě si později vysloužily vlastní kolekci, která nese název původního modelu. Jelikož model Speedmaster se kromě mimořádné přesnosti mohl pochlubit také špičkovou ochranou proti magnetickým polím a otřesům, prošel v 60. letech 20. století přísnými testy společnosti NASA, která si jej vybrala pro své vesmírné mise. A tak se hodinky „Speedy“ procházely po Měsíci a zúčastnily se i mise Apollo 13. Od těch dob nedošlo v estetice těchto ikonických hodinek k žádným zásadním změnám.
Patek Phillipe Perpetual Calendar Chronograf: Hodinky s věčným kalendářem
První hodinky, které se mohly pochlubit věčným kalendářem i funkcí chronografu, představila společnost Patek Phillipe již v roce 1941. Tento model nejenže dokázal zobrazovat datum bez potřeby nastavování neuvěřitelných 200 let, ale byl také schopen měřit malé časové rozdíly. Jelikož značka Patek Phillipe je známá tím, že vyrábí své hodinky v omezeném množství, v případě modelu Perpetual Calendar Chronograf jde o skutečnou vzácnost. Svého času se dokonce jednalo o nejdražší hodinky na světě, které se v aukci prodaly za více než 11 milionů dolarů. Později je z trůnu sesadily hodinky Daytona Paul Newman.
Rolex Oyster: První vodotěsné hodinky
Slavná švýcarská značka Rolex je nejen synonymem luxusu a prestiže, ale také autorem mnoha inovací v hodinářském průmyslu. V roce 1926 představila světu první hodinky s hermeticky uzavřeným pouzdrem. Jednalo se o hodinky Rolex Oyster, s nimiž Mercedes Gleitze o rok později přeplavala Lamanšský průliv. Rolex pokračoval ve zlepšování vodotěsnosti, přidal otočnou lunetu pro potápěče a v roce 1954 přišla na trh další ikona: Rolex Oyster Perpetual Submariner s vodotěsností 100M. Na filmovém plátně hodinky Rolex Submariner později proslavil Sean Connery jako James Bond. Tyto hodinky jsou dodnes považovány za dokonalé hodinky pro potápěče.
Seiko Astron: První quartzové hodinky
Japonská značka Seiko je považována za jednoho z největších hodinářských inovátorů. Své pověsti nezůstala nic dlužna, když v roce 1969 představila světu hodinky Astron, první quartzové hodinky na světě. Nejenže tím přinesla na trh zcela nový patent, ale také vyvolala vlnu známou jako quartzová krize, která přinutila výrobce mechanických hodinek hledat nový směr. Hodinky Seiko Astron se však nezařadily mezi nejslavnější hodinky světa pouze díky svému quartzovému strojku. Stejný model se o několik desetiletí později stal také prvními solárními GPS hodinkami na světě. Díky GPS se stisknutím tlačítka upraví aktuální čas podle vaší polohy. Protože jsou poháněny solární energií, nepotřebují žádné nabíjení ani natahování.