Stručná historie hodinek: první hodinky a převratné inovace

Znáte historii hodinek?
Sdílejte
LinkedIn

Snaha měřit čas je stará jako lidstvo samo. Sluneční hodiny používali už staří Egypťané před 5000 lety. Naši předkové se snažili vyjádřit jednotky času pomocí hořící svíčky, hmotnosti vody, písku, různých závaží nebo pohybu kyvadla. Historie hodinek, jak je známe dnes, se však začala psát až v 16. století našeho letopočtu. Jaká je historie moderního měření času a komu vděčíme za náramkové hodinky, které dnes nosíme automaticky na zápěstí?

Obsah článku

První hodinky: Kdy se začala psát historie hodinek?

Moderní hodinky mají své kořeny v mechanických hodinách. Kapesní a náramkové hodinky následovaly o několik století později.

První mechanické hodiny

První mechanické hodiny byly vyrobeny v roce 1275 v Anglii. Vyznačovaly se jednoduchým mechanismem, který se podobal tomu dnešnímu. Nebyly však vybaveny ručičkami ani ciferníkem. Tyto hodinky ve skutečnosti neukazovaly čas, ale sledovaly ho a každou hodinu hlasitě odbíjely. Používaly se na panských sídlech a ve městech, aby obyvatelům pomáhaly sledovat čas.

První kapesní hodinky

Vynález hodinek v dnešní podobě se připisuje německému hodináři Peteru Heneleinovi a datuje se do roku 1510. Ačkoli byly jeho hodinky označeny jako kapesní, ve skutečnosti se do kapsy nevešly a nosily se na krku. Někteří historici tento úspěch zpochybňují a tvrdí, že historie hodinek začala až v roce 1574, kdy měl neznámý řemeslník vyrobit první kapesní hodinky z bronzu.

Kapesní hodinky (pocket watch) se v minulosti těšily obrovské oblibě

První náramkové hodinky

Historici se neshodují v názoru na vznik náramkových hodinek. Někteří tvrdí, že první náramkové hodinky připnul na zápěstí královny Alžběty I. Robert Dudley v roce 1571. Na tento kus historie se však často zapomíná a mnozí tvrdí, že první majitelkou náramkových hodinek byla neapolská královna, Napoleonova sestra Karolína Muratová. Vyrobil je pro ni Abraham-Louis Breguet v roce 1817. Dnes značka Breguet vyrábí luxusní švýcarské hodinky.

Inovace, které se zapsaly do historie

Nástup náramkových hodinek nebyl tak rychlý, jak bychom očekávali. Pánské hodinky se až do počátku 20. století vyráběly jako kapesní a jejich hlavní místo bylo v dámském šatníku. Po staletí sloužily jako luxusní módní doplněk.

Pilotky jako první pánské náramkové hodinky

Pánské náramkové hodinky našly své hlavní uplatnění v leteckém průmyslu. V roce 1904 vyslovil Alberto Santos Dumont přání, aby mohl při létání používat obě ruce a zároveň kontrolovat čas. Cartier mu jeho přání splnil, když vyrobil slavné hodinky Cartier Santos – první pilotky a zároveň první pánské náramkové hodinky na světě.

Vodotěsné hodinky

První vodotěsné pouzdro v historii – Oyster – představil hodinářský mistr Rolex již v roce 1926. Aby svůj vynález zpropagovali, prvními vodotěsnými hodinkami vybavili plavkyni Mercedes Gleitze, která se pokusila přeplavat Lamanšský průliv. Její pokus o rekord selhal, ale hodinky přežily bez újmy.

Quartzové hodinky

První hodinky s quartzovou technologií byly vyvinuty ve 30. letech 20. století. Pro potřeby běžného trhu však byly velké a drahé. První quartzové hodinky se na pultech obchodů objevily v roce 1969 a pocházely z dílny od společnosti Seiko.

Titanové hodinky

Titan jako materiál budoucnosti se na trhu s hodinkami objevil v roce 1970 pod taktovkou japonského výrobce Citizen. Krátce poté začaly titanová pouzdra a náramky používat i další světoznámé značky, například Festina, Tissot a Casio.

Solární hodinky

Autorství prvních hodinek se solárním ekologickým pohonem se připisuje americkému vynálezci Rogeru Riehlovi, který svůj futuristický model přivedl na trh v 70. letech 20. století. Zanedlouho na něj navázala společnost Citizen se svým solárním pohonem Eco-Drive.

První solární hodinky od značky Citizen

Chytré hodinky

Nebyly to ještě o chytré hodinky v dnešním slova smyslu, ale výrobce Casio již v roce 1983 představil svého druhu digitálního asistenta zabudovaného do hodinek. Jednalo se o kolekci Databank, jejíž modely měly vlastní integrovanou paměť. Ve stejném roce uvedla společnost Seiko na trh své první chytré hodinky. Modely řady Seiko Data-2000 měly dokonce dvě interní paměti, do kterých bylo možné ukládat telefonní čísla nebo poznámky. Byly dodávány s externí klávesnicí. První komerčně prodávané hodinky na světě, které uměly telefonovat, uvedla na trh v roce 1999 společnost Samsung.

Pokud novodobá historie hodinek znamená vývoj chytrých technologií, štafetu od roku 2015 drží značka Apple, která svým prodejem pokořuje světový hodinářský průmysl. Klasické hodinky však zůstávají symbolem kvalitního řemeslného zpracování, elegance a společenského postavení.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE