Hodinky jednotek Navy Seals: Hodinky elitních hrdinů

Luminox - oblíbená značka jednotek Navy Seals
Sdílejte
LinkedIn

Náramkové hodinky nejsou pro Navy Seals jen zařízením pro měření času. Představují součást jejich taktické výbavy, která musí být spolehlivá, funkční a odolná i v těch nejextrémnějších podmínkách. Hodinky specializovaných jednotek jsou vždy navrženy a vyrobeny tak, aby splňovaly přísné požadavky jejich náročných misí. Preciznost, načasování, synchronizace a dokonalá koordinace, to jsou aspekty, které činí z náramkových hodinek neocenitelný nástroj v terénu. Pojďme se společně podívat, které hodinky Navy Seals v průběhu desetiletí obstály i v těch nejnáročnějších podmínkách.

Obsah článku

Hodinky Navy Seals: Specifické vlastnosti

Seal je zkratka pro Sea, Air a Land, což poukazuje na multidimenzionální schopnosti, odbornost, všestrannost a přizpůsobivost jednotek Spojených států. Své operace provádějí na moři, ve vzduchu i na souši v těch nejextrémnějších podmínkách od pouští, přes džungle až po mrazivou Arktidu. Do terénu se nevydávají bez svých odolných hodinek. Jaké vlastnosti musí hodinky splňovat, aby si zasloužily být hodinkami Navy Seals?

Odolnost a spolehlivost

Drsné prostředí klade nároky zejména na odolnost hodinek a jejich spolehlivé fungování v blátě, mrazu, extrémním horku a při drsném zacházení. Hodinky Navy Seals bývají vyrobeny z vysoce odolných materiálů, jako je ocel, titan nebo keramika. Konstrukčně musí být schopny odolat nárazům, tlaku vody i extrémním teplotám.

Špičková čitelnost

Hodinky Navy Seals často pracují za snížené viditelnosti nebo v úplné tmě. Hodinky proto musí mít vynikající luminiscenční vlastnosti. Na ručičkách a indexech se běžně používá luminiscence na bázi tritia nebo technologie Super-LumiNova.

Odolnost vůči vodě

Vzhledem k námořním operacím musí být hodinky Navy Seals vodotěsné. Běžně mívají ve výbavě odolnost vůči vodě na úrovni alespoň 200 m.

Přesnost

Přesné načasování, koordinace a synchronizace činností je možná pouze díky dokonale přesným hodinkám. Hodinky Navy Seals jsou proto vybaveny mimořádně spolehlivými, nejčastěji quartzovými nebo automatickými strojky. Zpravidla jim nechybí ani přesný chronograf pro měření uplynulého času.

Pevný řemínek

Hodinky Navy Seals nemohou v rozhodujícím okamžiku selhat kvůli utrženému nebo uvolněnému řemínku. Kromě dokonalého zpracování každého detailu je důležitá také kvalita použitého materiálu. V případě taktických hodinek se většinou používají gumové a ocelové spony.

Hodinky Navy Seals: Značky a modely

Navy Seals ve skutečnosti nemají jedny oficiální hodinky pro elitní jednotky. Vybírají si je individuálně podle účelu, podmínek a funkčnosti, kterou daná operace vyžaduje. Náramkové hodinky však používají nepřetržitě od roku 1962. Za posledních 5 desetiletí je pro příslušníky vyrábějí především následující značky:

  • Luminox
  • Casio
  • Suunto
  • Seiko
  • Timex
  • Rolex

Hodinky Luminox Navy Seal

Švýcarský výrobce Luminox má ve svém portfoliu celou renomovanou edici hodinek speciálně vyrobených pro vojenské účely Navy Seals. Jak se dá u této značky očekávat, vedle odolnosti je to samozřejmě špičková čitelnost, kterou zajišťují luminiscenční tritiové trubice a robustní konstrukce. Hodinky jsou vyrobeny z polymeru z uhlíkových vláken s tvrzeným minerálním sklíčkem a pogumovaným řemínkem. Mají zajištěnou vodotěsnost 100 – 200 m a jsou vybaveny spolehlivým švýcarským strojkem.

Hodinky Suunto Core

Finská značka Suunto působí na trhu odolných outdoorových hodinek již desítky let. Suunto Core jsou nárazuvzdorné hodinky, které vynikají chytrými funkcemi, mezi něž patří například bouřkový alarm, barometr, kompas, GPS, duální zobrazení času, budík a hloubkoměr. Konstrukce a odolnost materiálu jdou ruku v ruce s nízkou hmotností, což naznačuje vynikající pohodlí při nošení. Mírně zaostává voděodolnost, která činí 30 m.

Hodinky Seiko Prospex

Hodinky Navy Seals ideální pro akce na moři a pod vodou nejlépe prezentují japonské potápěčské hodinky Seiko Prospex SRPE93. Jedná se o automat s možností manuálního natahování a spolehlivým strojkem. Samozřejmostí je vodotěsnost do hloubky 200 m. Hodinky mají ocelové pouzdro, sklíčko Hardlex, šroubovací korunku a silikonový náramek. Viditelnost pod vodou zajišťuje luminiscence.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE