Co dělá odolné hodinky opravdu odolnými?

Které hodinky patří mezi ty nejodolnější?
Sdílejte
LinkedIn

Časy, kdy se hodinky vyráběly vysloveně jen za účelem sledování času, jsou dávno pryč. V současnosti se totiž navrhují pro různé účely. V souvislosti s tím můžeme zmínit též potápěčské, letecké, outdoorové, chytré, společenské nebo fashion hodinky. Zvláštní kategorií jsou ovšem i odolné hodinky. Sice nepředstavují kategorii hodinek jako takovou, ale ve světě se těší velké popularitě.

Obsah článku

Co jsou to odolné hodinky?

Dá se říci, že označení „odolné hodinky“ v hodinářském průmyslu jaksi „zlidovělo“. Nejedná se totiž o kategorii hodinek, jakou představují například ty potápěčské. Odolné modely mohou mít totiž podobu outdoorových, chytrých či dokonce i zmiňovaných potápěčských hodinek. Samozřejmě, najdete je také mezi elegantnějšími či fashion kousky. Jaká kritéria ale musí náramkové hodinky splňovat, aby si vysloužily nálepku „odolné“?

Popravdě řečeno, neexistují žádná konkrétní kritéria, která by definovala hodinky odolnými. Obecně však rozlišujeme hned několik parametrů, které hodinkám na jejich odolnosti rozhodně přidávají. Zmínit můžeme například odolnost vůči otřesům, pádům, vodě, špíně nebo extrémním teplotám.

Vojenské hodinky Victorinox 241927 vynikají svojí odolností

Co dělá odolné hodinky odolnými?

Základním předpokladem odolných hodinek je robustní a masivní pouzdro. Samo o sobě sice nemusí zaručit vysokou odolnost vůči poškození, ale společně s dalšími parametry a funkcemi rozhodně ano. Konkrétní požadavky na odolné hodinky bychom shrnuli následovně:

  • robustní design s masivním pouzdrem, díky kterému hodinky odolají velkým vibracím, otřesům a nárazům,
  • odolné sklíčko, které rovněž odolá silným nárazům a poškrábáním (ideálně safírové, jakým jsou vybaveny například i hodinky Citizen Promaster Land CB5036-10X),
  • vysoká odolnost vůči vodě,
  • vysoká odolnost vůči extrémním teplotám,
  • dobrá čitelnost, která usnadní sledování času a využívání komplikací i v náročných podmínkách,
  • odolný náramek nebo řemínek (například plastový, kaučukový nebo textilní),
  • praktické funkce, které přispívají k pohodlnému používání hodinek i v těžkých terénech a podmínkách

Nejdůležitější funkce odolných hodinek

Právě tím požadavkem na odolné hodinky, kterým jsme ukončili předešlou kategorii, budeme pokračovat. V následujících řádcích si přiblížíme vůbec nejdůležitější funkce odolných hodinek.

Vodotěsnost

O odolné hodinky mají zájem většinou ti lidé, kteří pracují manuálně, resp. venku, často sportují nebo se rádi potulují na různých túrách a procházkách. A ve zmíněných podmínkách hrozí zvýšené riziko, že se hodinky dostanou do přímého kontaktu s vodou. Už jen z toho důvodu by měla být alespoň určitá vodotěsnost samozřejmostí modelů, které si říkají „odolné“. V ideálním případě alespoň na úrovni 100 m, jakou disponují odolné hodinky Casio Pro Trek PRT-B50-1ER.

Barometr a výškoměr

Rovněž praktickými funkcemi, které jistě uvítáte ve vašich odolných hodinkách, jsou barometr a výškoměr. Zatímco barometr vás díky měření atmosférického tlaku dokáže upozornit na blížící se změny počasí, tak výškoměr vám poskytne užitečné informace o vaší aktuální úrovni a poloze. Těmito funkcemi jsou vybaveny například extrémně odolné hodinky s označením Mudmaster z modelové řady Casio G-Shock.

Odolné hodinky z edice Casio G-Shock Mudmaster

GPS funkce

I GPS funkce může být mimořádně důležitá. Dokáže vám totiž pomoci s navigací a sledováním vaší trasy tak, abyste nezabloudili. V tomto směru doporučujeme například odolné chytré hodinky Amazfit T-Rex Rock Black.

Další požadavky na extrémně odolné hodinky

Je toho však podstatně víc, co činí odolné hodinky skutečně odolnými. Na závěr můžeme zmínit ať už odolnost vůči magnetu, kterou se vyznačují například cenově dostupné hodinky GA-100-1A1ER z kolekce Casio G-Shock nebo různá partnerství a certifikace značek. Věděli jste, že například společnost Seiko spolupracuje s potápěčskou organizací PADI? To je přirozeně záruka, že její potápěčské hodinky musí splňovat vysoké kvalitativní požadavky. Kromě toho, v podobném duchu můžeme vyzvednout také značku Luminox, která vyrábí hodinky pro armádu. Je tedy samozřejmé, že musí být extrémně odolné.

Takto vypadá test odolnosti hodinek Casio G-Shock:

A aby toho nebylo málo, například společnost Victorinox upozorňuje na všechny certifikované testy, které provedla na nových hodinkách. Pozor, to ještě předtím, než je uvede na trh. I proto na úplný závěr upozorňujeme na odolné hodinky Victorinox 241927.1 s atraktivním designem, safírovým sklíčkem a kvalitním textilním řemínkem.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE