Hodinky podle stylu: Které se hodí na vaše zápěstí?

Které hodinky se hodí k vašemu stylu?
Sdílejte
LinkedIn

Současné hodinky zdaleka neukazují jen čas. Připnuté na vašem zápěstí ukazují světu, jaký jste typ člověka. Ceníte si klasické řemeslné dovednosti, dědictví a úsilí? Jste elegán se smyslem pro módu? Milujete sport tělem i duší? Jste voják, pilot, potápěč? Trh s hodinkami má pro vás připraven výběr těch správných hodinek. Nabídka na pultech je dnes mimořádně široká. Kromě rozmanitosti modelů a značek se zdá, že každý rok přibude nový typ hodinek. Dnes vám představíme ty nejpopulárnější.

Obsah článku

Letecké hodinky

V roce 1911, kdy Cartier vyrobil první hodinky pro pilota Alberta Santose Dumonta, se letecké hodinky vznesly do oblak a od té doby zůstávají na výsluní. Letecké hodinky neboli hodinky pro piloty byly vlastně prvními náramkovými hodinkami na světě.

Dodnes jsou letecké hodinky dokonalým spojením komplexnosti a nadčasovosti. V průběhu let je hodináři postupně vylepšovali přidáním chronografu pro výpočet rychlosti, ujeté vzdálenosti nebo spotřeby paliva. Obecně jsou letecké hodinky vyrobeny z pružných materiálů, které vydrží vysoký tlak i náraz. Obvykle mají velké, dobře čitelné ciferníky a ručičky s luminiscencí pro odečítání času za snížené viditelnosti. Mohutným pouzdrům dominuje velká korunka, která umožňuje hodinky ovládat v rukavicích.

Tyto hodinky jsou neformální a nehodí se k elegantním oblekům ani k vysoce formálním příležitostem. Jsou vhodné k ležérnímu a sportovnímu oblečení.

Vojenské a polní hodinky

Vojenské hodinky jsou taktické hodinky, které byly speciálně navrženy pro příslušníky armády a pro policejní složky. Vyznačují se tmavými barvami a zemitými tóny, včetně vojenské zelené. Vojenské hodinky jsou masivní, odolné a vynikají robustním designem. Mezi obvyklé funkční prvky patří podsvícení, kompas, duální a světový čas, tlakoměr, výškoměr a teploměr.

Polní hodinky byly vyrobeny během první světové války pro důstojníky zákopnických jednotek, kteří museli provádět nájezdy. Potřebovali hodinky, které by vydržely útrapy bojů v poli, umožnily jim odečítat čas v noci a zároveň vypadaly slušně. Polní hodinky mají s vojenskými hodinkami mnoho společného. Mnoho mužů jim dnes dává přednost při outdoorových aktivitách, protože spolehlivě odolávají vlhkosti, špíně, nárazům a extrémnímu tlaku.

Vojenské a terénní hodinky jsou přizpůsobivé a hodí se do přírody, na sport i na běžné nošení.

Potápěčské hodinky mají svůj osobitý styl

Potápěčské hodinky

Potápěčské hodinky jsou jedním z nejrozšířenějších typů pánských hodinek. Jejich slavný předchůdce, hodinky Rolex Oyster, byl uveden na trh v roce 1930. Díky dokonale utěsněnému pouzdru to byly jedny z prvních hodinek na trhu, které byly odolné vůči vodě.

Potápěčské hodinky samozřejmě vyznačují vysokou vodotěsností, která často dosahuje až 100 metrů. Jejich působivý design se vyznačuje výrazným ciferníkem s podsvícením, luminiscenčními ručičkami, pevným a odolným pouzdrem a otočnou lunetou.

Tyto hodinky se dobře hodí k neformálnímu a sportovnímu oblečení, ale můžete je stylově kombinovat i s méně formálním sportovním oblečením a obchodním formálním oblečením. Ve stylu Jamese Bonda je lze nosit i ke smokingu.

Závodní hodinky

Svět motoristického sportu a hodinářství pojí silné partnerství, které trvá již desítky let. Ve 30. letech 20. století nastavil TAG Heuer měřítko pro závodní horologii začleněním chronografu a tachymetru. Své postavení značka upevnila, když Steve McQueen nosil hodinky TAG Heuer Monaco 1133 ve filmu Le Mans.

Závodní hodinky vynikají ciferníkem s vysokým kontrastem, který je dobře čitelný i při vysokých rychlostech. Bývají vybaveny koženými nebo ergonomickými silikonovými řemínky ve stylu rallye. Pouzdro bývá nakloněné tak, aby bylo možné odečítat čas bez nutnosti sundat ruku z volantu.

Závodní hodinky bývají výraznější než potápěčské nebo pilotní hodinky. Hodí se proto spíše k běžnému, sportovnímu oblečení.

Módní hodinky patří k nejoblíbenějším kategoriím hodinek

Módní hodinky

Vzpomínáte si na rozmach hodinek Swatch v 80. a 90. letech minulého století? Pokud ano, byli jste u zrodu módních hodinek, nového typu hodinek, který je dnes velmi oblíbený.

Módní hodinky jsou trendy a odrážejí moderní styl. Představují spíše módní doplněk než vzácný hodinářský kousek a často je vyrábějí netradiční hodináři, klenotníci nebo módní domy. Design má přednost před funkčností. Tyto hodinky bývají cenově dostupné, protože nejsou navrženy tak, aby vydržely roky. Ztratí svoji aktuálnost s příchodem dalšího módního trendu.

Módní hodinky jsou vyráběny tak, abyste si jich mohli dovolit hned několik. To vám umožní kombinovat je s různými outfity. Celkově se hodí spíše k ležérním a elegantním, zřídkakdy formálním outfitům.

Luxusní hodinky

Vlajkovou lodí segmentu luxusních hodinek je již po desetiletí značka Rolex. Za domov luxusních hodinek je sice považováno Švýcarsko, ale světoznámé značky luxusních hodinek lze samozřejmě najít i v jiných zemích.

Luxusní hodinky se vyznačují vynikající kvalitou materiálů a řemeslného zpracování a často i výjimečným designem. Mnohé z nich se mohou pochlubit náročnou ruční výrobou, vycházející z historických návrhů. Luxusní hodinky nejsou vyráběny rychle ani levně; jsou to úžasná umělecká díla, která vyprávějí svůj příběh.

Luxusní hodinky jsou určeny pro zvláštní příležitosti. Mnohé z nich jsou vzácným sběratelským kouskem určeným do vitríny. Luxusní hodinky si můžete dovolit kombinovat také s vysoce formálním outfitem.

Chytré hodinky

Chytré hodinky jistě není třeba nijak zvlášť představovat. S rozvojem moderních technologií přišly hodinky s novou funkční výbavou. Dnes jsou pro mnoho nositelů „povinnou výbavou“, která jim spolu s mobilním telefonem usnadňuje zvládání každodenních činností a povinností.

Smart hodinky jsou skvělým společníkem při sportu a v posilovně, protože mají zabudované monitorování srdečního tepu, krokoměr nebo ukazatel spálených kalorií. Kromě toho přehrávají písničky, zobrazují oznámení, příchozí zprávy, umožňují telefonovat a plní mnoho dalších funkcí.

Chytré hodinky jsou k dispozici v mnoha různých stylech a designech. V závislosti na modelu se hodí ke sportovnímu, ležérnímu i elegantnímu oblečení. Nejsou vhodné pro formální příležitosti.

Sportovní hodinky

Primárně navržené pro sportovní aktivity představují velmi oblíbenou volbu odolných hodinek. Sportovní hodinky mohou být analogové i digitální, ale musí být vyrobeny z materiálů, které se jen tak nepoškodí a dokáží absorbovat nárazy.

Sportovní hodinky bývají konstruovány tak, aby se dal čas snadno odečítat při aktivitě. Ciferník je proto velký a světlý nebo kontrastní. Bývají odolné vůči vodě, aby zvládly pot, nepřízeň počasí i plavání. Ve výbavě mohou mít rozmanité funkce v závislosti na sportu, pro který jsou určeny. Sledují srdeční frekvenci, aktivitu a spánek, tempo a vzdálenost a díky poskytování aktuálních statistik pomáhají dosáhnout optimálního výkonu při cvičení.

Pro vyznavače aktivního životního stylu se vyplatí investovat do sportovních hodinek. Hodí se ke sportovnímu oblečení i pro běžné dny. Nikoli na společenské a pracovní schůzky.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE