Švýcarské vs. japonské hodinky: Které jsou lepší?

Švýcarské nebo japonské hodinky? Které si vyberete?
Sdílejte
LinkedIn

Švýcarská kvalita postavená na historii versus špičková japonská technologie. Tento spor se v hodinářském světě vede již desítky let. Historicky byly švýcarské hodinky považovány za nejlepší. V polovině 20. století se však objevila nová země jako konkurence švýcarskému monopolu. Japonské hodinky rychle oslovily uživatele díky inovacím a lepší cenové dostupnosti. Jsou rozdíly mezi švýcarskými a japonskými hodinkami skutečně tak výrazné? Nemohou současné hodinky již kombinovat špičkovou kvalitu zpracování s moderní technologií?

Obsah článku

Historie švýcarského a japonského hodinářství

Švýcarské hodinky se mohou pochlubit bezkonkurenční historií, jejíž kořeny sahají více než pět století do minulosti. Ve druhé polovině 16. a na počátku 17. století zaznamenala Ženeva velký příliv francouzských protestantů, kteří utíkali před pronásledováním. Právě jim vděčí Švýcarsko za rychlý rozvoj hodinářského umění na svém území. Ženeva je dodnes považována za hlavní město luxusních hodinek.

Japonské hodinářství má své kořeny na konci 19. století a plně se rozvinulo až po válečných letech, v polovině 20. století. Protože Japonsko vždy patřilo ke špičce moderních technologií, vsadili japonští hodináři na výrobu přesných a funkčních hodinek. Zavedli vyspělou automatizaci, aby usnadnili proces montáže hodinek a zároveň minimalizovali konstrukční nedostatky. Díky tomu se jim podařilo zvýšit výrobu a poskytnout uživatelům nejlepší kvalitu za přijatelnou cenu.

Švýcarské hodinky Tissot jsou zárukou kvality

Švýcarské hodinky Tissot jsou zárukou kvality

Poctivé švýcarské hodinky jsou vrcholem hodinářského umění. Jsou vyráběny ručně. Hodináři tráví spoustu času navrhováním jejich vnitřních částí a inženýři sestavují složité mechanismy složené ze stovek nebo dokonce tisíců součástek. Švýcarské hodinky se zaměřují na funkčnost a jedinečnou krásu uvnitř i zvenčí.

Označení Swiss Made“ si na hodinky nemůže dát jen tak někdo. Švýcarské hodinky musí splňovat následující kritéria stanovená zákonem:

 • Výrobní sídlo hodinářské společnosti je na území Švýcarska.
 • Konečné zhotovení hodinek probíhá ve Švýcarsku.
 • Konečný proces kontroly hodinek probíhá ve Švýcarsku.
 • Nejméně 60 % výrobních nákladů je švýcarského původu.
 • Hodinky mají švýcarský strojek.

Nejlepší švýcarské značky:

Vlajkové lodě švýcarského hodinářství jistě není třeba zvlášť představovat. Jedná se většinou o luxusní hodinářské společnosti světového jména. Zmiňme alespoň ty nejoblíbenější:

 • Rolex
 • Omega
 • TAG Heuer
 • Patek Philippe
 • Zenith
 • IWC
 • Tissot
Japonské hodinky Casio patří k tomu nejlepšímu z Japonska

Japonské hodinky: Moderní, kvalitní a dostupné

Japonští výrobci hodinek se zaměřili na využití špičkových technologií a automatizace. Díky tomu jsou schopni vyrobit více hodinek za kratší dobu a nabídnout je uživateli za velmi příznivou cenu. To však zároveň znamená, že japonské hodinky nelze obvykle považovat za exkluzivní. Ve srovnání se svými švýcarskými protějšky se ale proslavily jako inovativnější.

Byla to právě japonská značka Seiko, která oslovila svět quartzovou technologií. Podařilo se jí vyvinout menší a lehčí baterie a krátce nato poptávka po japonských hodinkách enormně vzrostla. V průběhu 20. století popularita quartzových strojků dokonce způsobila úpadek celého švýcarského hodinářského průmyslu.

Nejpopulárnější japonské značky

Japonské hodinky jsou mezi běžnými uživateli se zálibou v kvalitních hodinkách mimořádně oblíbené. Mezi nejoblíbenější patří např:

Koupit si švýcarské nebo japonské hodinky?

Spotřebitelé, kteří mají zájem o opravdu kvalitní hodinky, se v dnešní době skutečně zaměřují především na švýcarské a japonské značky. Která z nich je však tou správnou volbou? Ideální volba závisí na tom, jaké hodinky chcete.

Pokud hledáte kvalitní hodinky s vynikající odolností a špičkovou přesností za rozumnou cenu, budou pro vás nejlepší volbou japonské hodinky. Pokud si naopak potrpíte na design, chcete vlastnit určitý symbol statusu a imponuje vám hodinářské umění, zvolte švýcarské hodinky. V každém případě se můžete spolehnout na kvalitní a přesné hodinky.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE