Hodinky podle třídy: Od nízkorozpočtového až k prémiovému segmentu

Timex vs. Rolex
Sdílejte
LinkedIn

Jakkoli jsou chytré hodinky rozšířené a oblíbené, analogové hodinky mají na našich zápěstích stále nezastupitelné místo. Dobrou zprávou je, že nemusíte mít bezedný rozpočet, abyste si mohli dopřát kvalitní kousek. Ve skutečnosti můžete najít vynikající hodinky v každé cenové relaci. Stačí jen přizpůsobit svá očekávání segmentu, ze kterého vybíráte, a správně se rozhodnout. Abychom vám výběr usnadnili, nabízíme vám v následujícím článku základní rozdělení hodinek podle cenových tříd, v rámci kterých si představíme i ty nejoblíbenější značky.

Obsah článku

Rozdělení hodinek: 6 cenových segmentů

Trh s hodinkami se skládá z mnoha segmentů hodinek, které jsou určeny cenou a očekáváním spotřebitelů, jež mohou pokrýt. Pro lepší přehled zahrnuje naše kategorizace hodinek 6 základních segmentů, počínaje levnými hodinkami a konče skutečnými mistry hodinářské výroby. V závislosti na svém rozpočtu si můžete vybrat hodinky, které svými parametry odpovídají vašim očekáváním.

Nízkorozpočtový segment: do 6300 Kč

Nízkorozpočtový segment tvoří především quartzové hodinky od značek, jejichž cenovka se vejde do 250 €. Ceny samozřejmě začínají mnohem níže a cenově dostupné hodinky v této kategorii můžete pořídit za trojciferné částky. Můžete očekávat převážně čínský nebo asijský původ a esteticky dobře vypadající kousky. Mezi základní materiály patří chirurgická ocel, případně silikonový řemínek a minerální sklíčko. I v tomto segmentu již dnes můžete hledat spolehlivost a přesnost.

Oblíbené značky: Casio G-Shock, Timex, Fossil, Skagen, Citizen, Festina, Orient

Hodinky Tissot

Nižší střední segment: 6300 – 19 000 Kč 

Nižší střední segment představuje hodinky stále vybavené převážně quartzovým, v některých případech automatickým strojkem, v lepším případě japonského nebo švýcarského původu. Cenovky jsou již čtyřciferné, ale stále poměrně dostupné. U těchto hodinek již můžete počítat s některými materiálovými vylepšeními – nerezová ocel (ideálně 316L), safírové sklíčko, kožený řemínek. Spolehnout se můžete na dobrou konstrukci a hledejte kvalitní podsvícení.

Oblíbené značky: Tissot, Luminox, Invicta, Vostok, Seiko, Bulova, Hamilton

Střední segment: 19 000 – 50 750 Kč

V této kategorii se nyní stále častěji objevují hodinky s mechanickými strojky švýcarského nebo japonského původu. Ideální výběr nabízejí švýcarské, německé, japonské a britské značky hodinek. Na horní části segmentu již najdete luxusní modely nejčastěji se švýcarskými automatickými strojky (ETA, Sellita). Kromě kvalitních materiálů vyšší třídy již můžete počítat s precizním řemeslným zpracováním nejmenších detailů, dlouhou životností a dokonce i určitou sběratelskou hodnotou.

Oblíbené značky: Victorinox, Mido, Longines

Vyšší střední segment: 50 750 – 127 000 Kč

V této kategorii se již kupují pouze mechanické hodinky od oblíbených hodinářských značek, které mají v oblibě nadšenci a sběratelé. Hovoříme již o základní luxusní úrovni hodinářství, která nabízí tzv. startovací luxusní hodinky. Některé značky používají tradiční švýcarské automatické strojky, ale většina z nich si vyrábí vlastní tzv. in-house strojky. Špičkové materiály a technologie jsou zde již samozřejmostí, prioritou se stává precizní řemeslné zpracování a ruční dokončování hodinek ve vlastních dílnách pod dohledem designérů.

Oblíbené značky: Sinn, Oris, Nomos Glashütte, Baume & Mercier, Tag Heuer

Vyšší segment: 127 000 – 635 000 Kč

Ve vyšším cenovém segmentu můžete hledat luxusní hodinky od značek s bohatou historií, které již zanechaly určitou stopu v hodinářském průmyslu. Parametrem zde již není kvalita, která je špičková ve všech směrech, ale popularita ve sběratelských kruzích. Tyto značky již disponují kompletními výrobními zařízeními pro výrobu všech komponentů hodinek, včetně vlastních strojků.

Oblíbené značky: Omega, Breitling, IWC, Bulgari, Cartier

Prémiový segment: nad 635 000 Kč

Hodinky, které si dopřejí jen opravdoví hodinářští nadšenci. Prémiové modely jsou primárně určeny pro vystavení ve sběratelských vitrínách a jen výjimečně jsou prezentovány na veřejnosti. Pokud se snažíme hodinky rozdělit, představují tyto modely třešničky hodinářské tvorby, které pocházejí od nejznámějších a nejuznávanějších značek. Vlastní strojek výrobce je zde již samozřejmostí a často je dotažen na složitější, propracovanější nebo vyšší designovou úroveň. Prémiové hodinky se často objevují pouze v limitovaných edicích a jsou vyráběny v omezených sériích, které nepokryjí poptávku.

Oblíbené značky: Rolex, Breguet, Lange & Söhne, Patek Philippe, Piaget, Richard Mille

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE