Hodinky pro piloty: Jedinečný styl a praktická funkčnost

Hodinky pro piloty nejsou určeny pouze profesionálním pilotům
Sdílejte
LinkedIn

Nemusíte mít za sebou letecký výcvik, abyste si mohli dovolit na zápěstí nasadit hodinky pro piloty. Říká se jim také letecké hodinky nebo pilotky. Představují jednu z nejoblíbenějších variant pánských náramkových hodinek současnosti. Za svoji popularitu vděčí zejména kombinaci nadčasového stylového designu a praktické funkčnosti. Kdy hodinky pro piloty vznikly a jakými charakteristickými prvky se vyznačují? Provedeme vás příběhem pilotek.

Obsah článku

Co jsou to hodinky pro piloty?

Pilotky jsou hodinky vyrobené s ohledem na potřeby pilotů. Charakterizuje je vysoká preciznost, odolnost, dobrá čitelnost a praktická funkčnost. Jedná se o jeden z nejoblíbenějších typů pánských hodinek na trhu. Naleznete je například v portfoliu značek Zeppelin, IWC nebo Vostok Europe.

Známá značka IWC vyrábí hodinky pro piloty

Pohled do historie

Samotný zrod leteckých hodinek se datuje na začátek 20. století, kdy většina lidí nosila kapesní hodinky. Louis Joseph Cartier, vnuk zakladatele francouzské luxusní společnosti, si v té době sedl za jeden stůl s průkopníkem letectva Albertem Santosem-Dumontem. Ten se mu svěřil, jaké strasti s sebou nese používání kapesních hodinek v letectví. Právě na tento podnět Cartier ve spolupráci s hodinářským mistrem Edmondem Jaegerem v roce 1904 vyvinul náramkové hodinky.

Tyto hodinky umožnily Dumontovi sledovat čas, aniž by je musel vytahovat ze své kapsy, otevírat, zavírat a odkládat. Dostaly pojmenování Cartier Santos a mnozí je dokonce považují za vůbec první náramkové hodinky. Byly velmi jednoduché, robustní a odolné. Měly výrazné ručičky i indexy a byly vybaveny luminiscencí. Aby bylo jejich ovládání snadné i v rukavicích, disponovaly velkou korunkou.

Další vývoj pilotek

S postupným rozvojem letectva se měnily i hodinky pro piloty. Přibývaly funkční prvky jako sledování dvou časových zón, luneta s logaritmickou stupnicí pro praktický výpočet a později i chronograf, vteřinové nastavení nebo funkce odečítání geografické polohy. Z technického vybavení přibylo stínění před magnetickým polem, vodotěsná konstrukce či safírové sklíčko potažené antireflexní vrstvou.

Následný pokrok aviatického odvětví snížil potřebu specifických pilotních hodinek. Většina funkcí byla postupně začleněna do technického vybavení samotného kokpitu a hodinky pro piloty si je zachovaly jen jako stylovou záležitost. Mnohým pánům však stále imponují jako kontrast k dnešnímu přetechnizovanému světu.

Charakteristickým rysem hodinek pro piloty jsou velké ciferníky s výraznými ukazateli

Charakteristické rysy hodinek pro piloty

Hodinky pro piloty nejlépe vystihuje:

Velký ciferník

Velký tmavý ciferník s kontrastními ručičkami a indexy doslova definuje hodinky pro piloty. Většinou se používají arabské číslice, se kterými se mnozí z nás setkávají v běžném každodenním životě. Všechny tyto atributy slouží k rychlému a snadnému odečítání času za jakýchkoli podmínek včetně zhoršené viditelnosti.

Robustní pouzdro

Pilotky jsou charakteristické poměrně velkými rozměry a výraznými prvky. To vše mělo svého času zajistit dobrou a rychlou přehlednost. Robustní pouzdro je jedním z atributů, který si zachovaly hodinky pro piloty dodnes.

Velká korunka

Jelikož piloti v minulosti nosili rukavice, větší korunka jim značně usnadnila manipulaci s hodinkami. Přestože rukavice už v současnosti nejsou povinnou výbavou pilota ani majitele pilotek, mnohé modely si dominantní korunku zachovaly.

Luminiscenční vrstva

Lepší čitelnost v noci zajišťuje luminiscenční vrstva, kterou bývají potaženy indexy i ručičky pilotek. Mnohé hodinky inspirované leteckým průmyslem si tento prvek vzaly za svůj.

Luneta se stupnicí

Zajímavý mechanický prvek, díky kterému můžeme hodinky pro piloty s jistou dávkou fantazie označit za předchůdce dnešních smart hodinek. Luneta s logaritmickou stupnicí sloužila pilotům jako pomůcka při nutných výpočtech za letu.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE