- Historie leteckých hodinek sahá do období druhé světové války.
- V současnosti se letecké hodinky vyznačují velkými analogovými ciferníky, jednoduše čitelnými časovými údaji a výraznými korunkami.
- Mezi značky, které produkují populární pilotky a hodinky inspirované letectvem, kosmonautikou a astronautikou patří například společnosti Longines, Breitling, Zeppelin či Vostok Europe.
Není tomu tak dávno, co jsme pro vás prostřednictvím našeho magazínu vybrali spolehlivé vojenské hodinky. A v podobném duchu budeme pokračovat i tímto článkem. Pozornost však tentokrát věnujeme jiné kategorii, kterou jsou letecké hodinky, jinak nazývané také pilotky. Víte, jaká je jejich historie? Znáte značky, které produkují nejlepší letecké hodinky? Odpovědi na tyto otázky najdete v následujících řádcích.
Obsah článku
Historie leteckých hodinek
Historie leteckých hodinek je spojená se zajímavými fakty. Začít nemůžeme ničím jiným než skutečností, že pilotky se začaly používat v období druhé světové války. V té době sice nebyly spjaté s tak zavedenými názvy jako dnes, ale jednalo se o hodinky používané piloty. Konkrétně je měli ve výbavě jako orientační doplněk k mapě, díky němuž dokázali na tu dobu poměrně efektivně násobit rychlost časem. Jak je vám totiž zcela jistě jasné, tehdejší letadla nedisponovala GPS funkcí či jinými inteligentními technologiemi.
Letecké hodinky v současnosti
V současnosti hrají letecké hodinky důležitou roli v případě mnoha světových značek. V globálu se vyznačují zejména velkými analogovými ciferníky, jednoduše čitelnými časovými údaji, výraznými korunkami a prvky pravé pánské elegance.
Které pilotky si vybrat?
Jak jsme již naznačili, některé renomované společnosti se dnes nechávají inspirovat letectvem, kosmonautikou či astronautikou. Jejich odkazy následně přetavují do svých produktů, díky čemuž vznikají i takové populární letecké hodinky:
Letecké hodinky Longines
Společnost Longines byla založená v roce 1832 ve švýcarském městě Saint-Imier. Směrování celé značky výrazně ovlivnila 80. léta 19. století, kdy se její hlavní protagonisté a vývojáři soustředili na výrobu časomír v rámci různých sportovních událostí. V souvislosti s tím byla více než pochopitelná i výroba specializovaných leteckých hodinek Longines pro piloty a navigátory, resp. produkce sportovních modelů pro různé badatele a sportovce.
Letecké hodinky Breitling
V roce 1884 měl Léon Breitling vizi takříkajíc redefinovat měření času. A tak vznikly jedinečné a inovativní hodinky dnes známé jako Breitling. K obloze je však „vynesl“ až Willy Breitling vytvářením palubních chronografů pro velké letecké společnosti. To však nebylo ani zdaleka všechno. Koneckonců, letecké hodinky Breitling se svého času dostaly i do vesmíru. V souvislosti s historií hodinek Breitling doporučujeme zavítat na oficiální stránku společnosti, kde najdete mimořádně zajímavé a zároveň poučné video.
Letecké hodinky Zeppelin
Článek o pilotkách by neměl z našeho pohledu žádnou váhu, kdybychom v něm nezmínili letecké hodinky Zeppelin, které přišly na trh v roce 2002. Své příznačné pojmenování nesou po legendárním německém hraběti Ferdinandovi von Zeppelin. Ten byl průkopníkem vzducholodí z počátků 20. století. Ano, i proto můžete vidět vzducholodi nejen v logu společnosti, ale i na samotných leteckých hodinkách Zeppelin.
Letecké hodinky Vostok Europe
A když už zmiňujeme obecně nejžádanější pilotky na trhu, musíme zmínit i letecké hodinky Vostok Europe. Litevská značka VE se sice nespecializuje na výrobu leteckých hodinek po vzoru jejich nejviditelnějších designových rysů, ale v jejím portfoliu najdete několik modelů a také celých řad, které přímo odkazují na leteckou či vesmírnou tematiku související se sovětskými technologiemi. Jako příklad můžeme uvést kolekci hodinek Rocket N-1. Za zmínku však rozhodně stojí i další známé edice hodinek Vostok Europe.