Hodinky Seiko 5: Nejoblíbenější volba kvalitních hodinek za rozumnou cenu

Edice hodinek Seiko 5
Sdílejte
LinkedIn

Společnost Seiko, celosvětově uznávaný inovátor quartzových i mechanických hodinek, je již desítky let v čele hodinářského průmyslu. Jedním z jejích nejsilnějších želízek v ohni je kolekce Seiko 5, domov cenově dostupných náramkových chronometrů s automatickým strojkem. Pokud nejste ve světě hodinek úplným nováčkem, určitě jste o nich už slyšeli. Oblíbili si je mladí i dříve narození obdivovatelé hodinářského umění a jsou vhodné pro každodenní nošení i jako společník při outdoorových aktivitách. Pojďme se na hodinky Seiko 5 podívat blíže z hlediska jejich historie i uživatelské přívětivosti.

Obsah článku

Seiko: Značka spolehlivé japonské kvality

Japonská značka Seiko se ve světě hodinářství proslavila řadou inovací. Mimo jiné jí vděčíme za převratný vynález quartzového strojku, který způsobil doslova revoluci v oblasti měření času. Dnes je společnost Seiko Group Corporation vedle Rolex jediným výrobcem hodinek na světě, který si všechny své komponenty vyrábí sám. Ve svých katalozích má mix všeho možného od klasických tříručičkových hodinek přes chronografy až po složitější modely. Používá vlastní quartzové, solární a mechanické strojky. Své kvalitní hodinky nabízí v sedmi hlavních edicích, mezi nimiž je hvězdou model Seiko 5.

Sportovně laděné hodinky Seiko

Z historie edice Seiko 5

Edice Seiko 5 slaví 55 let na trhu. V roce 1963 byly na trh uvedeny hodinky Seiko Sportsmatic 5. Dá se říci, že to byl předchůdce dnešní kolekce, první samonatahovací chronometr vyrobený v Japonsku. Ve svém názvu měl číslici 5, protože se vyznačoval pěti parametry, které dodnes charakterizují každé hodinky Seiko 5.

O celých pět let později, v roce 1968, přišly na trh první hodinky Seiko 5 Sports. Byly navrženy jako luxusnější model zaměřený na mladší generaci s aktivním životním stylem. Jednalo se o sportovní hodinky, které jsou původem a inspirací pro celou současnou řadu Seiko 5.

Hodinky Seiko 5

Číslo „5“ v názvu oblíbené edice představuje příslib, že každý jednotlivý model z této řady bude splňovat 5 základních atributů:

  • automatický strojek,
  • zobrazení data na pozici třetí hodiny,
  • odolnost vůči vodě,
  • zapuštěná korunka na pozici čtvrté hodiny,
  • odolné pouzdro a náramek.

Za půlstoletí své historie vyšly v edici Seiko 5 stovky nárazuvzdorných a vodotěsných automatických hodinek. Vyrábějí se v podkategoriích a limitovaných edicích rozmanitého designu, určených pro nejrůznější účely. Většinou se jedná o odolné sportovní modely využitelné pro outdoorové aktivity v extrémnějších podmínkách, ale vhodné i pro každodenní nošení.

Ačkoli některé nabízejí estetické provedení s růžovým zlatem nebo černé tvrdé povrchy, všechny jsou vyrobeny z nerezové oceli. Poznávacím znamením je logo 5 uprostřed ciferníku. Seiko tyto kvalitní hodinky vybavuje robustními automatickými strojky, jak jinak než z vlastních dílen. Běžnou až povinnou komplikací je ukazatel data a dne v týdnu. Mnoho modelů je vybaveno také otočnou lunetou, minutovou stupnicí a vodotěsností do 100 m.

Luminiscenční ručičky hodinek Seiko SNZG15K1 z edice Seiko 5 Sports

Cena hodinek Seiko 5

Hodinky z edice Seiko 5 jsou v hodinářském světě známé svou dobrou cenovou dostupností. Stejně jako u každé renomované značky hodinek, i zde se ceny v jednotlivých podkategoriích liší a pohybují se od cenově dostupných až po dražší modely v závislosti na popularitě, materiálech nebo funkcích. Průměrně lze dnes hodinky Seiko 5 pořídit za cenu kolem 3 600 Kč. Jejich cena dokonce vyvolává otázku, proč jsou kvalitní automatické hodinky světoznámé značky tak levné? Říká se, že Seiko vybudovalo své hodinářské impérium na cenové dostupnosti. Nízké ceny, které nejsou na úkor kvality, se jí daří držet díky efektivitě, kterou se japonské společnosti proslavily.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE