- Kalendář na hodinkách je nejčastější a nejpoužívanější hodinkovou komplikací.
- Nejjednodušší funkcí kalendáře je zobrazení data.
- Věčný kalendář na hodinkách by měl bezchybně fungovat až do roku 2100.
Součástí orientace v čase nejsou jen vteřiny, minuty a hodiny, ale i větší časové jednotky, konkrétně den v týdnu, datum a měsíc. Proto se hodináři již desítky let zabývají nejběžnější a bezkonkurenčně nejužitečnější hodinářskou komplikací, kterou je kalendář na hodinkách. Od jednoduchého okénka s datem až po důmyslný věčný kalendář prošly kalendářní funkce složitým vývojem a stále se zdokonalují. Dnes si mechanismus jejich fungování představíme blíže.
Obsah článku
Úskalí gregoriánského kalendáře
Zobrazování dnů a měsíců v roce není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je třeba vzít v úvahu, že ne všechny měsíce jsou stejně dlouhé, a ne každý rok má 365 dní. Kvůli rozdílu 6 hodin mezi kalendářním a slunečním rokem má každý čtvrtý kalendářní rok 366 dní. Aby toho nebylo málo, každých 400 let se do našeho měření času nezapočítávají tři přestupné roky. Nejbližší rok na obzoru je rok 2100, ve kterém bude mít únor standardních 28 dní, ačkoli by měl být o jeden den delší. Se všemi těmito nástrahami se jednotlivé kalendářní funkce dokáží vypořádat jen do jisté míry.
Základní kalendářní funkce
Podívejme se nyní blíže na různá analogová řešení zobrazování kalendáře na hodinkách. Odrážejí opravdové mistrovství mechanických hodinářů, se kterým se displejové zobrazení nedá srovnat.
Zobrazení data
Nejzákladnější funkcí kalendáře je zobrazení data na ciferníku hodinek. Využívají ji běžné hodinky určené pro každodenní nošení, ale také například hodinky pro cestovatele nebo sportovní hodinky. Nejběžnější formou je okénko s datem (otvor v ciferníku), pod nímž se ve 24hodinových intervalech otáčí kotouč s číslicemi 1 až 31. Existují i hodinky s velkým datem, kde se samostatně otáčí kotouč s číslicemi 1 až 3 a samostatně levý kotouč s číslicemi 0 až 9. Alternativou je zobrazení data na subciferníku pomocí ručičky
Toto zobrazení data nezohledňuje rozdílnou délku jednotlivých měsíců. Hodinky s datem proto vyžadují ruční nastavení na konci každého měsíce, který má méně než 31 dní.
Kompletní kalendář
Kompletní kalendář funguje na podobném mechanismu jako ukazatel data. Rozdíl je v tom, že hodinky s kompletním kalendářem zobrazují více informací. Kromě data najdete na ciferníku také den v týdnu a měsíc v roce. Oblíbenou doplňkovou funkcí je zobrazení fáze měsíce.
Kompletní kalendář ještě nezohledňuje rozdílnou délku jednotlivých měsíců. Takže i v tomto případě budou hodinky s kalendářem vyžadovat vaši pozornost na konci každého měsíce kratšího než 31 dní. Nastavení je většinou možné pomocí korunky na boční straně pouzdra.
Roční kalendář
Abyste nemuseli hodinky nastavovat ručně každý druhý měsíc, přišli hodinářští mistři s důmyslným řešením. Jedná se o takzvaný roční kalendář. Hodinky s touto komplikací zobrazují prakticky stejné informace, jaké najdete v kompletním kalendáři. Rozdíl je v tom, že roční kalendář již počítá s 30 a 31denními měsíci. Výjimkou je únor, na jehož konci je třeba hodinky opět ručně seřídit.
Sofistikovanější roční kalendáře jsou přednastaveny na 1 461 dní. Vyžadují tedy pozornost pouze jednou za 4 roky, kdy je třeba manuální vynulování nebo nastavení korunkou.
Věčný kalendář
Takzvaný věčný kalendář je považován za vrchol hodinářského umění. Tato hodinářská komplikace správně zobrazuje datum, den a měsíc v roce. Na rozdíl od ročního kalendáře zohledňuje také různý počet dní v měsíci, včetně února, a počítá také s přestupnými roky.
Věčný kalendář nedokáže zohlednit jen kalendářovou anomálii, která říká, že tři staletí ze čtyř nebudou přestupná. Zatímco rok 2000 byl přestupný, roky 2100, 2200 a 2300 budou mít jen 365 dní. Jak si s tím hodinky s věčným kalendářem (ne)poradí, však už většina z nás neuvidí.