Vlastnosti těch nejlepších hodinek: Kvalita, do které se vyplatí investovat

Japonské hodinky Orient
Sdílejte
LinkedIn

Oko laika si nemusí všimnout žádného rozdílu. Na první pohled odlišují kvalitní hodinky od jejich levnějších protějšků pouze číslice na cenovce. Ve skutečnosti však existuje řada vlastností, díky kterým jsou nejlepší hodinky na trhu výjimečné. Je důležité si uvědomit, že ani ty nejluxusnější hodinky je nemusí nutně splňovat všechny. Jedná se spíše o obecný seznam vlastností, podle kterých můžete spolehlivě rozpoznat vlajkové lodě kvalitního hodinářství.

Obsah článku

Mechanický strojek

Ačkoli je quartzový strojek praktický, cenově dostupný a také mimořádně výhodný z hlediska životnosti, skutečné hodinářské umění je stále postaveno na jemné mechanice. V dnešní době hrají hlavní roli automatické strojky, které nevyžadují ruční natahování korunky. Automatické hodinky získávají energii pro svůj chod z pohybu zápěstí svého nositele. Znakem exkluzivity jsou takzvané in-house automatické strojky, pocházející přímo z dílny výrobce hodinek.

Hodinky Zeppelin s precizním zpracováním

Kvalitní kovy

Skutečným znakem luxusu jsou samozřejmě drahé kovy. Hodinky vyrobené ze zlata nebo platiny si zachovají svůj vzhled a hodnotu po celé generace. Kromě odolnosti a dlouhé životnosti vynikají také z hlediska zdraví. Ani při pravidelném a dlouhodobém nošení nezpůsobují žádné podráždění nebo kožní alergie. Na druhou stranu použití drahého kovu několikanásobně zvýší cenu hodinek. Proto někteří výrobci nejlepších hodinek dávají přednost nerezové oceli s PVD povrchovou úpravou.

Certifikáty kvality

Přední značky nechávají své nejlepší hodinky projít procesem certifikace. Udělený certifikát je pak zárukou, že výrobek splňuje celou řadu norem a požadavků. Uznávaným certifikátem je „Chronometr rating“ (COSC), který je zárukou vysoké kvality z hlediska výroby, designu, komponentů, montáže a přesnosti hodinek. Špičkové potápěčské hodinky zase většinou splňují normu ISO 6425, která hodnotí vhodnost hodinek pro vodní podmínky.

Safírové sklíčko

Sklíčko, které kryje ciferník, by také mělo splňovat určité standardy kvality. Důležitá je jeho odolnost proti rozbití a poškrábání. Tyto požadavky nejlépe splňuje safírové sklíčko, kterému dává přednost většina výrobců kvalitních hodinek. Levnější protějšky mají ve výbavě minerální nebo křišťálové sklo, které zároveň udržuje jejich cenu na nízké úrovni.

Hodinky Luminox jsou symbolem kvality

Kvalitní řemínek nebo náramek

Voda je velkým nepřítelem hodinek. Kvalitní hodinky by proto měly splňovat určitý stupeň vodotěsnosti. Pokud chcete hodinky používat na běžné nošení, vystačíte si s odolností do 30 m. S takovými hodinkami si můžete bez obav mýt ruce. Pokud jsou hodinky vodotěsné do 50 m, nemusíte si je sundávat ani při sprchování. Vodotěsnost 100 m se obvykle považuje za známku vyšší kvality. Takové hodinky jsou vhodné i na plavání.

Kvalitní řemínek nebo náramek

Řemínek nebo náramek je jedním z těch komponentů hodinek, které nejčastěji selhávají. Není náročné jej vyměnit, ale výrobci opravdu dobrých hodinek se takovému servisu snaží předcházet. Vedle kvalitních materiálů, jako je pravá kůže nebo nerezová ocel, jsou důležité i propracované švy a spoje. Ty by měly být symetrické, úzké a dokonale zapadající. Kvalitní kovové náramky mají spoje tvořené šrouby, které jsou ve srovnání s kolíčky považovány za pevnější a odolnější.

Přidaná hodnota

Na rozdíl od informací v úvodu se některé luxusní hodinky od svých levnějších protějšků již na první pohled liší přidanou šperkařskou hodnotou. Luxus hodinek, zejména v případě dámských modelů, někteří výrobci zdůrazňují použitím diamantů nebo jiných drahých kamenů. Za přidanou hodnotu lze považovat také pouzdra z drahých kovů nebo řemínky z pravé hovězí či krokodýlí kůže.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE