Víte, jak fungují rádiem řízené hodinky?

Rádiem řízené hodinky patří k těm nejpřesnějším hodinkám
Sdílejte
LinkedIn

Nastavit hodinky tak, aby fungovaly přesně, se zdálo být dlouhá léta takříkajíc nemožné. Zpočátku totiž hodinky představovaly spíše šperk než doplněk, který dokáže přesně měřit čas. Až do chvíle, než vznikly rádiem řízené hodinky. Jak ale tyto hodinky vlastně fungují?

Obsah článku

Rádiem řízené hodinky

Rádiem řízené hodinky nabízejí přesnost jako žádný jiný druh hodinek. Aby zajistily přesné měření času, je zapotřebí zachytávání rádiových signálů z vysílačů, kterých je po celém světě jen pár. Tyto vysílače přenášejí na rádiem řízené hodinky signály, které zajišťují jejich naprostou přesnost. Existuje několik výrobců, kteří produkují rádiem řízené modely. Mezi velmi oblíbené značky patří například Citizen, Casio, Seiko či Junghans.

Historie rádiem řízených hodinek

První stolní sériově vyráběné rádiem řízené hodinky vytvořila německá společnost Junghans. Později sestrojila také první stolní, solární hodinky, které byly rádiem řízeny – hodinky Radio Controller Solar 1. Přestože technologie rádiem řízených hodinek funguje již od 50. let 20. století, první rádiem řízené náramkové hodinky vznikly až v roce 1991. Jsou známé pod názvem Mega 1. Na svědomí je měla výše zmiňovaná společnost Junghans. Jedná se o společnost, které se jako první podařilo celý systém rádiového řízení zminiaturizovat do podoby náramkových hodinek.

První rádiem řízené hodinky - Junghans Mega 1
Zdroj: Wikipedia

Jak fungují rádiem řízené hodinky?

Rádiem řízené hodinky se musí nejprve připojit na atomové hodiny, které jim vyšlou signál. Atomové hodiny musí být většinou v okruhu alespoň 500 až 1 500 km. Rádiem řízené hodinky se na ty atomové připojují obvykle jednou v noci. Podstatou fungování hodinek je princip založený na měření jedné vteřiny. V roce 1967 bylo definováno, že jedna sekunda trvá 9 192 631 770 cyklů záření. Uvnitř atomových hodin je ukryta mikrovlnná dutina, která obsahuje plyn. V cesiových hodinkách tento plyn absorbuje mikrovlny a dutina elektronický zesilovač rozkmitá.

Zajímavostí je, že rádiem řízené hodinky mají údajně odchylku v podobě 1 vteřiny za 100 000 let.

První hodinky řízené rádiem

Mezi první rádiem řízené náramkové hodinky patří hodinky Mega 1, které měly ve svém řemínku zabudovanou přijímací anténu. Tato anténa dokázala přijímat rádiový signál z německé stanice DCF77, která sídlí přibližně 25 km od Frankfurtu nad Mohanem, ve městě Mainflingen. Design těchto hodinek navrhla německá firma Frog Design.

Nejpřesnější rádiem řízené hodinky

Pokud nehledáte jen designové hodinky, ale především takový kousek, který bude dokonale měřit čas, pak sáhněte po hodinkách značky Citizen, Seiko nebo Casio. Jedná se o japonské rádiem řízené hodinky vysoké kvality.

Rádiem řízené hodinky Casio GW-3000M-4AER

Rádiem řízené hodinky značky Citizen můžeme zařadit i mezi Multiband – hodinky přijímají signály alespoň ze dvou pozemních stanic. Zajímavostí je, že hodinky Casio jsou Multiband 5, neboť měří signály až z 5 vysílacích stanic. V současnosti však již existují i ​​hodinky Casio Multiband 6. A mimochodem, věděli jste, že společnost Citizen vyvinula patentovanou technologii, která umožňuje přesné měření času kombinací tří funkcí? Antimagnetickou funkcí, funkcí detekce nárazu a funkcí automatické korekce ruky.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE