Orient vs. Seiko: Jak si vybrat ze dvou japonských gigantů?

Japonské hodinky Orient a Seiko
Sdílejte
LinkedIn

Přestože je Orient od roku 2009 dceřinou společností Seiko Epson, tyto dvě přední ikony japonského hodinářství stále fungují nezávisle a samostatně. Obě přitom představují jakýsi průnik mezi tradičním řemeslným zpracováním a inovacemi. Vyznačují se bohatou historií, snahou o dokonalou přesnost při zachování přijatelné ceny a jménem, které sahá daleko za hranice Japonska. Která z nich však na pomyslném hodinářském nebi září jasněji? V našem srovnání Orient vs. Seiko zjistíte, jaké jedinečné vlastnosti tyto dva ikonické japonské výrobce hodinek odlišují.

Obsah článku

Krátce z historie značek Orient a Seiko

Oba japonští giganti se mohou pochlubit bohatým dědictvím, jehož kořeny sahají do přelomu 19. a 20. století. Každá z nich zaznamenala na své cestě do současnosti několik významných milníků, které formovaly její identitu a posunuly ji do současné podoby.

Z příběhu značky Orient

Japonský výrobce hodinek Orient vznikl v roce 1901 v Tokiu. Původně se jednalo o prodejnu dovážených hodinek, ale v průběhu následujícího desetiletí rozšířila své zaměření o výrobu zlatých pouzder. Výrobě náramkových hodinek se společnost začala věnovat až v roce 1936.

První ikonické hodinky Orient Star spatřily světlo trhu v roce 1951. Japonské hodinky si rychle získaly zasloužené postavení mezi luxusními časomírami a postaraly se o zviditelnění značky. V 80. letech založil Orient své technické centrum, které je demonstrací jeho snahy vyrábět vysoce kvalitní hodinky. S tímto zaměřením funguje výrobce na trhu i v současnosti.

Pánské hodinky Seiko

Z příběhu značky Seiko

Značka Seiko původně vznikla jako malý obchod s hodinkami a klenoty v Tokiu v roce 1881. O 11 let později založila továrnu na hodinky a v roce 1913 představila světu své první náramkové hodinky Laurel.

Z velkých okamžiků v historii značky vzpomeňme rok 1959, kdy přišla na trh mimořádně populární prémiová řada Grand Seiko a konec 60. let, kdy vyvolala značka revoluci v celém hodinářském sektoru svými Seiko Astron. Jednalo se totiž o první quartzové hodinky na světě. 

Orient vs. Seiko: Srovnání

Ačkoli se charakteristiky výjimečných japonských hodinářů v mnoha ohledech prolínají, přesto existují některé specifické atributy, v nichž každý z nich vyniká. Pojďme se na ně tedy podívat blíže.

Pánské hodinky Orient

Silné stránky značky Orient

Orient sází především na propracovanost a přesnost mechanických kalibrů. Mnoho strojků střední třídy z jeho dílny je srovnatelných nebo dokonce komplikovanějších a přesnějších než jejich dražší protějšky od značky Seiko.

Další velkou předností značky Orient je designová stránka hodinek. Zatímco Seiko sází převážně na klasiku, Orient je kreativnější, živější a temperamentnější. Ve výsledku tak působí jako mladší, tvořivější bratr distingovanější a starší značky Seiko.

Značka Orient je také všeobecně uznávána za cenovou dostupnost hodinek, díky čemuž se stala velmi populární na některých specifických regionálních trzích.

Silné stránky značky Seiko

Seiko v porovnání s Orientem vyniká svým jménem. Jedná se o celosvětově uznávanou značku až hodinářskou legendu. V letech 2015 – 2016 byla dokonce prohlášena za značku roku po boku takových gigantů jako Apple, Louis Vuitton, Mercedes Benz či Google. V oblasti povědomí o značce má tedy Seiko suverénně navrch.

Výrobce vyniká také svojí technologickou vyspělostí. Seiko je známý inovátor, který se snaží posouvat hranice a udávat směr. Od revoluce způsobené quartzovou prvotinou neustále přináší na trh novinky a převratné technologie.

Silné stránky společnosti Seiko spočívají také v rozmanitosti její nabídky. Značka se zaměřuje především na klasický a sportovní design, ale snaží se prosazovat i avantgardní a kreativnější styly. Především však vyniká v oblasti širokého cenového rozpětí svých výrobků, v jehož rámci si najde něco opravdu každý. V katalozích naleznete kvalitní cenově dostupné hodinky i prémiové kousky jako je kolekce Grand Seiko.

Srovnání Orient vs. Seiko ukazuje, že každý z výrobců hodinek má svou vlastní individuální přitažlivost. Pokud hledáte světoznámou značku a technologicky propracované hodinky, zvolte Seiko. Pokud však dáváte přednost cenové dostupnosti a měli byste zájem o automatické hodinky střední třídy, rozhodně vám vyhoví Orient.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE