Nejpoužívanější pouzdra hodinek podle materiálu. Dominuje ocel

Podívali jsme se na ty nejpoužívanější pouzdra hodinek
Sdílejte
LinkedIn

Při nákupu hodinek je třeba zvážit mnoho detailů. Prvními faktory, které vstupují do výběru, bývají design, styl, komplikace a typ strojku. Neměl by se však přehlížet ani materiál, z něhož jsou hodinky vyrobeny. Zejména materiál pouzdra je klíčový, pokud jde o odolnost, celkový vzhled, hmotnost a pohodlí při nošení hodinek. Podívali jsme se proto blíže na hodinkové pouzdro z pohledu nejpoužívanějších materiálů.

Obsah článku

Ocelové hodinkové pouzdro

Nerezová ocel, konkrétně chirurgická ocel 316L, je nejčastěji používaným materiálem pro výrobu pouzdra i hodinkových náramků. Jedná se o slitinu železa a uhlíku obohacenou o chrom, nikl a molybden. Obávaný nikl je v oceli pevně vázán a na povrchu nepřichází do kontaktu s pokožkou. Chirurgická ocel je proto považována za hypoalergenní a velmi šetrnou k lidské pokožce. Kromě toho se tento materiál vyznačuje vysokou odolností proti korozi a tvrdostí, díky čemuž jsou hodinky s ocelovým pouzdrem vhodné pro každodenní nošení.  Předností oceli je také efektní, moderní vzhled, přívětivá cena a dobrá leštitelnost. Drobnou nevýhodou je náchylnost k poškrábání.

Ocelové pouzdro je klasikou mezi hodinkami

Ocelové hodinkové pouzdro s PVD

V současné době můžete na trhu najít také ocelové pouzdro ve zlaté, růžovo-zlaté, černé nebo měděné barvě. K dosažení barevného efektu se používá metoda známá jako PVD. Jedná se vlastně o povrchovou úpravu ocelového pouzdra, při níž se mikročástice požadované látky (např. zlata) odpařují ve vakuu a pod vysokým tlakem se nanášejí na ocel. Povrchový materiál tedy není na podklad nanesen jako nátěr nebo fólie, ale jednotlivé mikročástice se s ocelí doslova splynou. Tím je zajištěno, že se hodinkové pouzdro nebude nijak odlupovat. PVD také zvyšuje tvrdost a odolnost hodinek. Případné tenké škrábance však mohou být v tomto případě výraznější a viditelnější.

Titanové hodinkové pouzdro

Titan je velmi tvrdý a odolný materiál, který strojek hodinek spolehlivě ochrání. Kromě hodinářství se používá také v mechanice, medicíně a dokonce i při skladování jaderného odpadu. Kromě toho je velmi lehký (o 40 % lehčí než ocel), čímž zvyšuje komfort nošení hodinek. Je také velmi odolný vůči mořské vodě, díky čemuž je mimořádně oblíbenou volbou pro potápěčské hodinky. Titanové pouzdro je také hypoalergenní, pevné a odolné.

Keramické hodinkové pouzdro

Keramika je v hodinářském průmyslu stále nováčkem. Pro výrobu pouzder se používá podobný typ keramiky jako v lékařství nebo v NASA. Protože tento materiál neobsahuje žádné kovy, je stoprocentně hypoalergenní a šetrný k pokožce. Keramika se vyznačuje také vynikající odolností proti poškrábání. Keramické pouzdro je velmi lehké, pohodlné na nošení a všestranné. Na trhu najdete keramické hodinky v různých barvách a povrchových úpravách.

Kaučukové hodinkové pouzdro

Kaučuk je druh termoplastického polymeru. Pro výrobu pouzder se používá tvrdý, tuhý a vůči deformacím odolný kaučuk. Proto se tento typ pouzdra často vyskytuje u sportovních hodinek a odolných modelů vhodných pro outdoorové aktivity. Kaučuk jako materiál je cenově velmi dobře dostupný, lehký a dobře tvarovatelný. Kaučuková pouzdra jsou proto příjemná na nošení a obvykle i estetická. Přestože kov se zpravidla vyznačuje vyšší životností, kaučuk je odolnější vůči deformaci při nárazu a úderu. Nehodí se však pro formální a společenské příležitosti, je vhodnější volbou pro sport a volný čas.

Kovové hodinkové pouzdro

Na trhu můžete najít i hodinky, jejichž materiál pouzdra je definován pouze jako „kov“ nebo „obecný kov“. Konkrétní složení kovu přitom není uvedeno. To je nejčastěji případ módních hodinek a levnějších modelů. Obvykle se jedná o slitinu mědi a zinku obohacenou o další kovy. Největší výhodou kovového pouzdra je nízká cena. Tento materiál také umožňuje vysokou míru barevné a designové variability, takže kovové hodinky bývají vkusné a stylové. Často se jedná o esteticky příjemné dámské hodinky. Na druhou stranu jsou tyto slitiny méně odolné proti poškození a poškrábání, stejně jako proti korozi nebo deformaci. Kovové hodinkové pouzdro je proto spíše módním doplňkem než sběratelským kouskem.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE