- První hodinky, které byly na Měsíci, měly akrylátové sklíčko.
- Tvrdost sklíčka hodinek určuje Mohsova stupnice tvrdosti, která má 10 stupňů.
- Safírové sklíčko vytvořil francouzský chemik Auguste Verneul.
Sklíčka tvoří nenahraditelnou a nedílnou součást hodinek. Často také prozrazují, jestli jsou hodinky dostatečně odolné a kvalitní. Věděli jste však, že sklíčka hodinek mohou být vyrobena z různých materiálů?
Obsah článku
Typy hodinových sklíček
Hodinové sklíčko slouží zejména k ochraně ciferníku. Kromě toho ale může dodávat hodinkám jemnost a krásu. V současnosti rozlišujeme hned několik typů sklíček. V následujících řádcích se zaměříme na tři typy, které jsou v hodinářském průmyslu používány nejvíce.
Akrylátová nebo plastová sklíčka hodinek
Akrylátové sklíčko patří mezi ty nejlevnější. V podstatě jde o plastové sklíčko, které je lehké, pružné a relativně pevné. Není však dostatečně odolné vůči poškrábání. Na druhé straně, pod rukama odborníka lze škrábance na akrylátových sklíčkách odstranit a opravit. Jejich nevýhodou je ale nedostatečná jasnost.
Výhody
+ nízká cena
+ lehkost, pružnost, pevnost
+ škrábance lze odstranit a opravit
Nevýhody
– náchylné k poškrábání
– nedostatečná jasnost
Náš tip: Akrylátovým sklíčkem jsou vybaveny například dámské hodinky Casio Youth Ladies s produktovým označením A168WG-9EF.
Minerální hodinová sklíčka
Mezi nejčastěji používaný typ se považuje minerální sklíčko. Využívá se převážně u trendy hodinek určených ke každodennímu nošení, resp. v rámci mnoha „low cost“ modelů. Výhodou tohoto sklíčka je jeho pevnost a lepší odolnost vůči poškrábání. Kromě toho je také cenově dostupné. Nicméně, za jeho nevýhodu můžeme považovat, že v případě poškození nebo poškrábání jej nelze opravit. Co se týče poměru „cena – kvalita“, hodinky s minerálním sklíčkem představují zlatou střední cestu. Jejich koupí proto určitě nic nezkazíte.
Výhody
+ cenová dostupnost
+ pevnost
+ lepší odolnost vůči poškrábání
Nevýhody
– škrábance nelze odstranit ani opravit
Safírové sklíčko hodinek
Safírové sklíčko je v hodinářském průmyslu vnímáno jako vůbec nejžádanější ze všech typů sklíček. Od hodinek, které jsou jím vybaveny, můžete očekávat vysokou odolnost. Samo o sobě je totiž mimořádně tvrdé a odolné vůči poškrábání. Bohužel, i přesto, že je velmi odolné, stále zůstává křehké. Snadno tak může dojít k jeho rozbití nebo prasknutí – například při tvrdém nárazu.
Safírové sklo je také charakteristické svou průhledností a čirostí, díky čemuž ciferník pod ním působí jasněji a leskleji. Jelikož jeho výroba je poměrně nákladná, používá se zejména jako součást dražších, propracovanějších, luxusnějších a celkově odolných hodinek. V případě ojedinělého poškrábání však nelze vyleštit.
Výhody
+ vysoká tvrdost
+ vysoká odolnost vůči poškrábání
+ průhlednost a čirost
Nevýhody
– vyšší cena
– křehkost
– škrábance se nedají vyleštit
Náš tip: Safírové sklíčko naleznete například na dámských hodinkách Frederique Constant Casio GWG-1000-1A3ER.
Další typy hodinových sklíček
Kromě výše zmíněných 3 typů sklíček existuje ještě Gorilla Glass, které se používá například u chytrých hodinek značky Apple. Setkat se také můžete s tvrzeným sklem Hardlex (hodinky Seiko), Sapphlex či Sapphire Coated Crystal.
Jak rozeznat sklíčka hodinek?
Když už víte, jaké typy sklíček existují, možná bude pro vás výběr hodinek jednodušší. Rozeznat akrylátové, resp. plastové sklíčko je poměrně jednoduché. Stačí, když si hodinky přiložíte na tvář. Akryl je obecně velmi teplý materiál. Naopak, minerál a safír jsou studené.
Při rozpoznávání minerálního a safírového sklíčka již mohou nastat menší problémy. Tato sklíčka jsou totiž na první pohled v podstatě stejná. Rozeznat je však dokážete podle zvuku. Pokud poklepete na minerální sklíčko, uslyšíte vysoce tónovaný zvuk. Naopak, safírové sklíčko by mělo zůstat bez zvukové odezvy.
Sklíčka hodinek udávají nejen charakter
Sklíčka hodinek mohou sehrát rozhodující roli při koupi vašeho nového módního doplňku. Pokud jde o náramkové hodinky, udávají totiž nejen jejich charakter, ale také celkovou hodnotu. Při koupi hodinek se proto vždy ujistěte, jakým typem jsou sklíčka vybaveny.
Rozdíl mezi jednotlivými sklíčky na hodinkách vysvětluje i toto video: